Blog

Joga inšpirácieJoga v bežnom živote

Začínam s jogou – očakávania vs. realita

11. februára 2019

Začínam s jogou – čo očakávam a aká je realita? Rozhodla som sa napísať tento blog, aby som Tvoje začiatky s jogou trochu odľahčila. A možno Ti ozrejmila informácie, ktoré sa často mylne o joge šíria. A, v neposlednom rade, zvýšila potenciál, že si jogovú prax skutočne užiješ.

 

 

Začínam s jogou – ako to bolo u mňa?

 

Tieto riadky píšem v roku 2019. Takto v zime presne pred 10 rokmi som prvýkrát vyskúšala jogu. Klamala by som, keby som tvrdila, že to bola láska na prvý pohľad. Nebola 🙂 Vybrala som sa na ňu, keďže ma v dôsledku hodín strávených zhrbenou nad paragrafmi počas štúdia práva začal bolieť chrbát. A to som aktívne (denne) športovala od detstva – balet, tanec, atletika, loptové hry, fitko. Moja prvá jogová skúsenosť bola hodina ashtanga jogy vo fitness centre Relaxx v Bratislave (inak, už niekoľko rokov tu vyučujem jogu aj ja 🙂 ).

 

Dodnes si pamätám, ako som bola nervózna, že musím v nejakom cviku zastať, vydržať a ešte k tomu aj hlboko a pokojne dýchať. A ešte ten ashtangový ujjayi dych! Trochu ma tiež štvalo, že ostatní ovládajú pozície ako nejakú tanečnú choreografiu. Kým ja som len zmätene vykrúcala krk, aby som vedela, kde do pekla dať tú ľavú či pravú nohu. A ešte rýchlo vedieť, ktorá je ktorá!

 

Čo? Kde? Ako? načo som sem išla?…

 

Kým v mysli som už riešila, čo si dám na večeru, tak lektorka stále opakovala, že sa máme koncentrovať vraj niekde tu a teraz. Vo mne už to vrelo – čo? Kde? Ako? Načo som sem išla? Bolo mi to treba sa tu strápňovať? Potrebujem ísť na wc, chcem sa napiť, je mi teplo. Teraz mi je zima (prečo mi povedala, že si mám dať dole tie ponožky?!), čo je to tá šavasana, ktorou nás na záver straší a prečo vôbec používa jazyk, ktorému nerozumiem?

 

Kontrola hodiniek asi 10-krát počas praxe ma utvrdila, že Einsteinova teória relativity naozaj platí. Keď sa dnes spätne obzriem, musím sa nad sebou zasmiať. Aká som bola netrpezlivá, že slovo pokora bolo pre mňa cudzím pojmom. A že tú jogu som vlastne bytostne potrebovala, aby ma trochu stíšila, ba až skrotila a občas aj prefackala.

 

 

Pýtaš sa, ako je možné, že som po takejto skúsenosti na jogu nezanevrela? Naopak, že dnes ju dokonca vyučujem a už viac ako 10 rokov denne praktizujem?

 

Nuž, môj chrbát sa cítil hneď po prvej hodine lepšie. Moja myseľ akosi vypla od všetkých tých právnických textov a začala sa zaoberať mnou z iného pohľadu – zvnútra. Nebudem klamať – lákalo ma prekonať samú seba a zdolať všetky tie náročné asány. Áno, spočiatku som vnímala jogu ako svoju vlastnú súťaž a až neskôr sa môj pohľad zmenil. Ale presne tak to malo byť, lebo to bola moja úvodná motivácia, prečo sa jej venovať. Vtedy som ani netušila, ako mi joga zmení život, ako zmení mňa, ako sa na ňu namotám a že ju raz dokonca budem aj sama učiť. Všetko sa to dialo postupne, v duchu hesla, že joga je cesta a nie maratón.

 

Joga je cesta a nie maratón. Neoplatí sa v nej náhliť a tlačiť na pílu. Joga má slúžiť nám a nie naopak. Jej liberálny a tolerantný prístup nám dovoľuje vziať si z nej, čo nám v danom momente treba a všetko ostatné nechať (zatiaľ?) tak…

 

Ako Ti môže pomôcť moja skúsenosť?

 

Dnes jogu učím (pozn. update v r. 2023) už 8. rok a praktizujem už takmer 14. Odučila som stovky lekcií, na ktorých cvičili dokopy tisíce ľudí. Popri tom naďalej sama doma praktizujem jogu a aspoň raz do týždňa si idem niekam na jogu zacvičiť, pričom milujem jogovú turistiku a teda zatiaľ som ju vyskúšala všade, kde som cestovala (od Miami, cez Škandináviu, Pobaltie, Taliansko, Maltu, Balkán, cez našich susedov, až po Egypt, Dubaj, Maledivy či Bali, azda len v Iráne nie, keďže tam je joga zakázaná 🙂)

Preto by som Ti rada poskytla úprimný pohľad na to, čo zrejme ako začiatočník od jogy očakávaš. Aké sú Tvoje obavy a nezodpovedané otázky a poukázala na realitu. Realitu, ktorá Ti, verím, pomôže sa do jogy zamilovať na celý život. Nechcieť ju zdolať rýchlo, ale naopak dovoliť si objavovať ju (a seba zároveň) postupne a pomaly. A cez príklady na sebe Ti skúsim ukázať, že všetci sme len ľudia a v Tvojej jogovej ceste Ťa, verím, trochu motivujem.

 

 

Ako začiatočníkovi ti preto radím:

 

1. Odhoď strach a výhovorky a hlavne začni

 

začínam s jogouAk Ťa joga láka, odhoď strach a výhovorky. Jedna z tých najviac absurdných – nemôžem ísť na jogu, lebo nie som dosť flexibilná. Je asi to isté ako tvrdiť, nejdem k doktorovi, lebo som chorý. A neodkladaj to. Jednoducho choď! Neboj sa, nikto sa na Teba nebude pozerať, každý si ide svoje. Zistíš to časom aj Ty, keď už budeš cvičiť a príde začiatočník – ani si ho nevšimneš. Ak začínam s jogou, pomáha vzájomná podpora s niekým blízkym – kamoškou či kolegom – dať si výzvu, že každý prekoná niektorý zo svojich strachov.

 

2. Nedaj sa opantať marketingom pri výbere odevu

 

Ak sa už odhodláš, ale najskôr si chceš kúpiť špeciálne joga oblečenie, stop – zastav sa! Nepotrebuješ žiaden špeciálny úbor. A ver mi, že legíny či tepláky označené – na jogu – sú čo do funkcie rovnaké, ako tie, ktoré máš doma v skrini. Vyskúšaj to najskôr v nich. Na základe toho sám zistíš, čo Ti vyhovuje v rámci rozsahu pohybu, miery potenia a pohodlia.

Tiež podložka na jogu. Dnes už v takmer každom joga štúdiu sú jogamatky k zapožičaniu zdarma, skôr si vezmi uterák, ktorý si na ňu rozprestrieš.Aale zatiaľ nevyhadzuj desiatky eur za pomôcku, ktorú zrecenzovala nejaká influencerka, ktorá jogu ani necvičí. Ja si v tomto smere vôbec nepotrpím, dlhé roky som cvičila na 20 eurovej podložke a som tu. Radšej investuj do vstupov na jogu, či na workshopy, kde sa dozvieš viac detailov, ktoré Ti Tvoju prax skvalitnia rozhodne viac, ako drahá podložka či značka oblečenia.

Aj ostatné pomôcky typu opasky, bloky či deky nájdeš v každom dobrom štúdiu. Možno si vezmi mikinu, ktorou si podložíš kolená pri kľačiacich pozíciách či hlavu, ak Ti ide v ľahu príliš do záklonu.

 

3. Príď načas

 

Keď už prichádzaš na jogu, pamätaj na dochvíľnosť. Nič nie je horšie – tak pre Teba ako pre lektora – ak si nový, nepoznáš miesto a Tvoj zdravotný stav sa nestíha prejednať, lebo meškáš. Čiže, ak vieš, že jogu nestíhaš (áno, aj 5 minút sa ráta), tak proste už na ňu nechoď. Škodil by si tým nie len sebe (keďže lektor vtedy nevie, že napr. Tvoja driekovo-krížová platnička je vytečená a nemal by si robiť záklony a twisty), ale aj ostatným. Tých tým vyrušuješ v tej najdôležitejšej časti – úvodnej vedenej meditácii. Joga je aj o vzájomnej úcte a rešpekte, preto začni od seba. Začínam s jogou často znamená, že mením mnohé svoje doterajšie návyky, pričom meškanie je jedným z nich.

 

4. Menej je viac a nič nemusíš, iba môžeš, ak chceš

 

začínam s jogouKeď už čelíš jednotlivým pozíciám na podložke, nezabúdaj na to, že každé telo je iné, skupina rôznorodá. A inštrukcie lektora sú len možnosťami, kam až môžeš (nie musíš) ísť. Takže nie, nemusíš sa poskladať do praclíka, aj keď sused vedľa Teba v ňom relaxuje. V joge totiž, našťastie, nemusíš nič. Joga má byť pre Tvoje telo a myseľ terapiou a nie akrobaciou. Preto v úvode aj sám od seba, ak nebudeš vyzvaný, informuj lektora o svojom zdravotnom stave.

Pýtaj sa, vyžaduj si jeho pozornosť, nechaj si poradiť, a spoliehaj sa na svoj dych ako aj odozvu tela. Aby si neprepočul jeho reakciu “ok, tu stačí, ďalej dnes nejdem”. Počúvaj inštrukcie lektora a vzťahuj ich na seba (aj keď nemusia byť adresované nikomu konkrétnemu, ja som sa práve takto v joge posúvala ďalej). A hlavne, dbaj na bezpečnosť, zdravotná aspekt, Tvoje individuálne potreby a celkovo trvalú udržateľnosť praxe – veď ju predsa chceš realizovať celý život, či? Môj blog 10 pravidiel bezpečného cvičenia jogy Ti v tom pomôže.

Nechaj sa aj dotykom napraviť. To však neznamená, že dovolíš, aby Ťa niekto nasilu tlačil do pozície, stúpal po Tebe či ťahal Ťa niekam, kde Tvoje telo ešte nie je pripravené ísť. Keď začínam s jogou, často neviem, ako by to malo vyzerať, ale intuícia a zdravý sedliacky rozum Ti poradia, čo je ok a čo už nie. Dôveruj im.

 

5. Joga nie je náboženstvo

 

O tomto napíšem ešte osobitný blog, lebo je to téma, o ktorej sa málo na rovinu hovorí. Nemusíš preto v nej vyslovovať nahlas ani v sebe žiadne zaklínadlá, náboženské mantry, klaňať sa budhovi či hinduistickým bohom. Aj keď táto kombinácia tvorí dekoráciu takmer všetkých joga štúdií na Slovensku… A zároveň môžeš, ak chceš. Ale ak si iného vierovyznania, čo je v našich zemepisných končinách dosť pravdepodobné, tak si skús vybrať prístup lektora, ktorý Tvoje náboženské presvedčenie rešpektuje. A z úcty ku všetkým žiadne náboženské rituály nepoužíva. A to sa týka aj obsahu hudby či spôsobu vedenia meditácie.

Ja som bola vychovaná ako kresťan, posledné roky som vedome ateista. Ale sošky budhu a spol. mi prídu totožné, ako keby je tam položený kríž či korán. Si prekvapený z tohto prirovnania? Nuž, možno Tebe to príde neškodné, že preháňam, ale buď si prišiel do joga shaly alebo do náboženského chrámu. Ja učím zásadne v joga shalách dekorovaných funkčnými joga pomôckami a max. rastlinami či difúzerom.

 

6. Trpezlivosť, pokora a tolerancia

 

Nie, nepôjde to hneď a to je na tom to skvelé. S jogou Ťa čaká skúška Tvojej trpezlivosti, objavenie pokory, či skrotenie iných povahových čŕt. Skús na začiatku prijať fakt, že všetko má svoj čas. Teš sa teda z toho, čo objavíš, buď zvedavý, neboj sa niečo nové naučiť, aj keď už si dospelý. A nenechaj sa demotivovať tým, že Ti to hneď nejde. Veď predsa pred tým, ako sa naučíš lietať, je normálne vedieť aj padať. A zasmiať sa nad tým, nebrať sa tak vážne. Prebudiť v sebe vnútorné dieťa, ktoré rado skúša, hrá sa a hlavne si to naplno užíva.

Ja napr. po 14 rokoch praktizovania jogy neovládam mnoho pozícií (napr. stojka na rukách) a stále sa ich učím, zdokonaľujem, dokonca nové objavujem. A táto moja zvedavosť ma udržuje stále plnú entuziazmu a radosti z jogy. Veď si musím predsa nejaké nové asány šetriť aj na dôchodok 🙂 Či už začínam s jogou alebo čímkoľvek iným, dôležité je nechcieť to vedieť hneď.

Veď predsa pred tým, ako sa naučíš lietať, je normálne vedieť aj padať. A zasmiať sa nad tým, nebrať sa tak vážne. Prebudiť v sebe vnútorné dieťa, ktoré rado skúša, hrá sa a hlavne si to naplno užíva.

 

7. Výzva pre telo a myseľ

 

Pravdepodobne zistíš, že joga nie je ľahká, ani tá najjednoduchšia forma jogy typu yin joga. Čaká Ťa nepohodlie, ak nie fyzické, tak psychické (pozor, nezamieňaj si ho s bolesťou a utrpením). Ale na záver Ti garantujem, že nikdy nebudeš ľutovať, že si svoju joga prax absolvoval. V tomto je joga jedinečná, vždy sa po nej cítime lepšie. Ak sa necítiš vo forme, nemusíš ísť na doraz, kedykoľvek oddychuj v pozícii dieťaťa. Aj keď premotivovaná lektorka (občas som ňou aj ja 🙂 ) sa snaží z Teba dostať slovne maximum. Jogu si vždy prispôsob sebe a nie naopak.

Samozrejme, ak si chorý, prosím Ťa, dovoľ si prax vynechať, aby sme po nej neboli chorí všetci. Keď začínam s jogou, počúvam rôzne mýty, že je vhodná skôr pre ženy, starších ľudí, tých pomalších, nudných, čo nevedia robiť iné športy a robia toto. Ja okrem tej ženy nespĺňam ani jedno a jogu praktizujem denne.

 

8. Preceňované trapasy

 

Obávaš sa trapasov na joge? Že spadneš z rovnovážnej asány? Alebo pri výdychu sa Ti toho uvoľní viac, ako si chcel? Nebodaj sa dotkneš suseda pri twiste?  Alebo sa Ti roztrhnú legíny? Či nebodaj Ťa rozosmeje nejaká komická veta lektora? A možno, naopak, púšťanie emócií spôsobí, že Ti vyhŕkne v závere slza? Alebo počas meditácie zaspíš a zobudí Ťa vlastné chrápanie?

Po prvé, všetci sme len ľudia, na joge to platí niekoľkonásobne a preto trapasy sú vítané. Po druhé, toľko sa o tom hovorí, ale realita je taká, že v praxi sa to deje minimálne. Ver mi, že oveľa horšie je rozprávať sa počas jogy so susedom či nechať zvoniť telefón v sále (ako bonus – tváriť sa, že nie je Tvoj). Vyrušiť ostatných neskorým príchodom či predčasným hlasným odchodom. Alebo kašľať či smrkať a tak aj zvukom dávať najavo, že si do joga shaly priniesol chorobu.

 

9. Nevyhovuje mi táto joga

 

Od nezrozumiteľnosti sanskritu a krkolomných pozícií, ktoré nerešpektujú anatómiu a fyziológiu Tvojho tela (k tomu sanskritu mám pre Teba pomôcku – Praktický jogový slovník). Cez neodborný výklad, šírenie mýtov a podmieňovanie spirituality náboženstvom, čím nie je rešpektovaná Tvoja osobnosť a intelekt. Až po nepríjemný hlas či správanie sa lektora. Nie, nemusí to tak byť, nie je chyba v Tebe, ak sa Ti to nepáči. Hľadaj ďalej, každému vyhovuje niečo iné, preto si v tej pestrej palete jogy vyber tú svoju “farbu”. Ak začínam s jogou, výber lektora, ktorý mi vyhovuje, je naozaj kľúčový.

Ale neboj sa, aj keď ohm či mnohé pranayamy Ti možno pripomínajú, ako si zamlada vyvolával duchov, ide v nich o koncentráciu, podporu dychu a žiadne nekalé úmysly v nich nehľadaj. A slovo namaste neznamená amen ani nič podobné, ale len prostý rešpekt a úctu. Mne osobne sa najviac páči preklad: Svetlo vo mne, sa klania svetlu v Tebe. Pýtaj sa a akceptuj, prosím, aj odpoveď neviem. Je to oveľa lepšie, ako klamstvá a polopravdy, keď si lektor potrebuje obhájiť svoje presvedčenia.

 

10. Nádych a výdych

 

A ak by ani všetky vyššie uvedené rady nezaberali, nezabúdaj na to najpodstatnejšie – dýchaj. Hlboko, plynule, bez kŕču, kľudne do brucha i hrudníka. Hlavne dych nikdy nezastavuj, ani vtedy, ak Ti nevyjde presne podľa inštrukcií lektora nádych či výdych. Postupne sa v Tebe všetko zladí, ak dovolíš dychu byť dirigentom Tvojho pohybu. Dovoľ mu viesť Ťa v asánach a nie naopak, naháňať sa za nimi s vyplazeným dychom.

 

 

Začínam s jogou – bez mýtov a predsudkov

 

Office Joga - Peta SatinovaAko vidíš, nie, joga veru nie je ako iný bežný šport. Ide totiž o komplexné učenie, v rámci ktorého je fyzické praktizovanie iba jeden z ôsmych aspektov (ale o tom Ti napíšem inokedy). Raz som čítala, že joga je umenie cítiť sa dobre. A ak toto vystihuje Tvoj stav v dôsledku jej praktizovania, tak ju pravdepodobne praktizuješ vhodne. Ale dosť bolo teórie, poď si ju radšej otestovať v praxi. Lebo tá skutočná výzva prichádza až v momente, keď rozprestrieš svoju joga podložku a jednoducho začneš.

 

Ak Ti môj prístup vyhovuje, dopraj si individuálne lekcie jogy so mnou vo Fyzio klinik, v rámci ktorých dbáme na zdravé, bezpečné a trvale udržateľné praktizovanie jogy v súlade s fyziológiou a anatómiou.