Lektorka

Peťa Satinová

Peťa Satinová

RYT 200 YogaSom certifikovaná joga lektorka RYT200 a právnička v jednom. Práve táto netradičná kombinácia mi pomáha pri výuke jogy lepšie rozumieť ľuďom so sedavým zamestnaním a celkovo vysokým pracovným nasadením. Preto som vytvorila projekt Office Yoga, ktorým sa snažím ako joga lektorka pozvať jogu do nášho každodenného života. Pridaj sa a dovoľ joge vykročiť mimo hraníc svojej joga podložky…

 

Lebo pohyb je život. Ja sama športujem od útleho detstva, úprimne, nevynechám jediný deň. K joge ma doviedla moja nepokojná myseľ a boľavý chrbát v začiatkoch štúdia práva. Nakoniec som sa po 6 rokoch každodenného cvičenia jogy rozhodla v roku 2015 prejsť k učeniu druhých. Dnes ako certifikovaná joga lektorka E-RYT200 (Power Yoga –  50 hodín – YoGo, Slovensko – akreditácia MŠVVaŠ SR, Hatha & Vinyasa Flow Yoga – 200 hodín – Samasti Yoga, Bali – akreditácia svetovou Yoga Alliance, SUP Yoga – 25 hodín – Island Yoga, Malta – akreditácia svetovou Yoga Alliance) vyučujem jogu s dôrazom na rešpektovanie pravidiel anatómie, fyziológie a poznatkov vedy.

 

 

Pôsobím v najväčšom slovenskom fitness centre Golem Club Relaxx, kde vediem skupinové lekcie jogy. Privátne hodiny jogy si so mnou viete dohodnúť v, za mňa rozhodne najlepšom fyzioterapeutickom zariadení na Slovensku, Fyzio klinik. Navyše, v lete ma nájdete na jazere Draždiak, kde vyučujem moju srdcovku SUP jogu  jogu na Stand Up Paddleboardoch. Okrem toho, organizujem joga pobyty, workshopy a eventy. Cez projekt Office Yoga sa ako vyštudovaná právnička a joga lektorka v jednom snažím o zmenu sedavej kultúry.

 

Mám za to, že úspech či životná spokojnosť, ak majú byť dlhodobé, idú ruka v ruke so zdravým telom a vedomou mysľou. Že obe sa dajú zladiť a vôbec neplatí, že buď – alebo, naopak

 

Aká som joga lektorka?

V prvom rade, racionálna, zodpovedná a systematická – čo sa týka dodržiavania pravidiel fungovania ľudského tela podľa anatómie & fyziológie. Naopak, veľmi láskavá, liberálna a zvedavá – ak ide o duchovnú stránku jogy. Pretože si svojich klientov a žiakov nesmierne vážim, sprostredkovávam im iba informácie potvrdené výsledkami vedy. Zvyšok skúmam v laborátórii zvanom moja vlastná skúsenosť.

 

Skúsim byť konkrétnejšia. V rámci prístupu k TELU sa ako joga lektorka snažím byť presným opakom toho, na čo mnohí nadávame, keď v dospelosti vieme aj o polnoci odrecitovať Archimedov zákon. Na druhej strane nevieme uviesť príklad z reálnej praxe (ja som si ho našla až v potápaní). Inými slovami, snažím sa teóriu prepájať s praxou, hovorím tomu “pozvať jogu mimo hranice joga podložky”. Napríklad, cez správne sedenie, chôdzu až po činnosti akými je šoférovanie, telefonovanie či nosenie nákupov a bežné domáce práce. Podobne u mňa málokedy započujete sanskritské názvy pozícií. Namiesto toho počas ich praktizovania radšej pomenúvam zapájané svaly, upozorňujem na najčastejšie chyby, chodím medzi jogínov a dotykom ich naprávam.

 

Čo sa týka MYSLE, pri nej sa snažím ako joga lektorka v jogínoch vzbudiť záujem o vedomú prácu s ňou. O stíšenie sa, o rozlišovanie myšlienok a reality, s cieľom sprítomniť sa a stretnúť sa so sebou samým. Nástrojov k tomu je mnoho, pričom ja čerpám najmä z poznatkov vedy – psychológie či neurológie. Avšak, inšpiráciou mi je však aj každodenná skúsenosť v bežnom živote, môj vlastný vývoj a rast po duchovnej stránke. Takisto, moja vlastná jogová prax – najmä meditácia a pranayama, vzdelávanie sa a cestovanie. Počas jogy často vyzývam k úsmevu, považujem ho za tú najkrajšiu a najdôležitejšiu asánu zo všetkých. Ale v posledných rokoch som to trochu obmenila a mám za to, že je to každého vec, ako sa tvári. Pretože na joge netreba byť nikým iným, iba sám sebou.

Pravidlá tela

  • Jogová prax nie je žiadna akrobacia či gymnastika. Ak ju chceme cvičiť mnoho rokov, zachovať si zdravé telo, a nie na úkor cieľa dať si nohu za hlavu mať zničené kĺby a vytečené platničky, cvičíme ju v súlade s anatómiou a fyziológiou.
  • Jogové pozície majú niekoľko zdravých variácií, postupujeme do nich v súlade so svojím zdravotným stavom a kondíciou za sprievodu dychu. Preto ako učiteľ namiesto predvádzania sa pred svojimi žiakmi v tých najnáročnejších z nich im dám možnosť výberu.
  • Na úvod hodiny celej skupine zdôrazním, že je rozdiel medzi nepohodlnosťou a bolesťou. Vyzvem ich na možnosť individuálnej konzultácie k ich zdravotnému stavu. Spomeniem základné pravidlá, čomu sa v joge vyhýbať pri konkrétnych zdravotných ťažkostiach.
  • Prostredníctvom dotyku a cielenej dopomoci jogínov v pozíciách naprávam a pomáham im ich lepšie precítiť. To neznamená, že ich niekam nasilu tlačím, naopak! Dotyk robím automaticky, nepýtam sa, je to pre mňa prirodzené, ak s tým má niekto problém, treba mi povedať 🙂
  • Cieľom môjho vyučovania jogy z fyzickej stránky je odstrániť u jogínov bolesti chrbtice, nahradiť skrátené svaly flexibilitou či stuhnutosť kĺbov mobilitou (nie potrhaním šliach či hypermobilitou!). Kompenzovať ich nesprávne pohybové návyky a nahradiť ich správnymi. Pri power joge, samozrejme, aj vyformovať telo a redukovať prebytočný podkožný tuk.

Pravidlá mysle

  • Joga nie je žiadne náboženstvo! Nemýľme si ju s budhizmom či hinduizmom, aj keď všetky tri učenia majú pôvod v Indii, nepochybne sa vzájomne ovplyvňovali, ale netreba si ich zamieňať. Preto na mojich hodinách žiadne prvky religiozity nenájdete – Chvalabohu! (akémukoľvek chcete 😀 ).
  • Myseľ a vedomie sú natoľko pestré, individuálne a jedinečné, že žiadna veda si dodnes netrúfla nejaké striktné pravidlá (v porovnaní s telom a anatómiou) pre ich fungovanie zadefinovať. To, čo hovorím ja počas výučby jogy je len inšpiráciou, každý si z tej palety môže vybrať to, čo sa mu páči, s čím sa stotožňuje a na čo je pripravený. Ja však strikne používam iba nástroje či informácie, ktoré sú vedecky overenými faktami. Čakry ani prána a pod. medzi ne zatiaľ nepatria a preto ich v mojej výučbe nenájdete.
  • Praktizovaním rôznych dychových, mindfulness a meditačných techník chcem pomôcť jogínom odpútať sa od vonkajších vplyvov minulosti či budúcnosti a nasmerovať pohľad dnu a do prítomnosti. Je to skvelá príležitosť, ako podporovať svoju všímavosť, koncentráciu a zámer. Tie následne vieme zužitkovať v prospech efektivity a výkonu v práci či biznise.
  • Podporovať v nás vzájomne formovanie vlastností akými je pokora, trpezlivosť, tolerancia a vďačnosť a tým zlepšovať medziľudské vzťahy a vzťah k našej planéte.
  • V neposlednom rade vzťah k sebe samému cez sebaprijatie, odpustenie, súcit a láskavosť.

Akú jogu učím?

Zacvičiť si so mnou môžete skupinovo dynamickú Power jogu s výrazným flow či zdravotnú Fyzio jogu vychádzajúcu z Hatha jogy. V lete SUP jogu na paddleboardoch, ktorá má za cieľ “osviežiť” našu joga prax a dovoliť prejaviť sa nášmu vnútornému dieťaťu.

 

V rámci individuálnych hodín vyučujem i ďalšie druhy jogy. Z hľadiska tela ako aj mysle používam viaceré odborné techniky v súlade s individuálnymi potrebami klienta. Navyše, venujem sa aj výučbe jogy vo firmách a pracovných kolektívoch cez svoj projekt Office Yoga. Týmto benefit u vášho zamestnávateľa si viete so mnou zacvičiť priamo vo vašej práci.

 

Dodávajúc, že všetky joga služby poskytujem tak prezenčne ako aj online (okrem jogy na vode 🙂 )