Blog

Fyzio JogaJoga a zraneniaJoga v bežnom živote

Karpálny tunel – ako mu jogou predchádzať?

26. augusta 2021

Počuli ste už o diagnóze karpálny tunel?

 

Ako sa navonok prejavuje diagnóza karpálny tunel?

  • brní vám občas ruka, cítite v nej mravčenie a bolesti?
  • pristihnete sa niekedy pri tom, že si zrazu necítite ruku a musíte si ju pomasírovať, aby precitla?
  • zdá sa, akoby ste v ruke strácali silu?
  • zhoršuje sa vám citlivosť prstov a problém robí už snaha uchopiť jemné predmety?
  • zobúdzate sa na hore popísané prejavy v noci?

 

 

karpálny tunelAké sú príčiny vzniku diagnózy karpálny tunel?

 

Ak svoje ruky permanentne presilujete určitými stereotypnými činnosťami ako je napríklad:

  • práca s klávesnicou a počítačovou myškou,
  • neustále držanie smartphonu v ruke a scrollovanie po jeho obrazovke palcom,
  • ale aj dlhé hodiny šoférovania, držanie kabelky v jednej ruke, či
  • prácou alebo aktivitou vyžadujúcou si monotónnu činnosť rúk, tak by sa vás mohla diagnóta karpálny tunel časom týkať.

 

 

V čom fyziologicky spočíva diagnóza karpálny tunel?

 

V dôsledku nadmernej záťaže spomenutými a obdobnými činnosťami dochádza často k presileniu zápästia. Na základe toho môže dôjsť k zhrubnutiu šľachy zadného zápästného svalu, čím sa zúži priestor pre prechod stredového nervu smerujúcemu k prstom. Zápästný tunel si predstavte ako úzku štrbinu v oblasti zápästia, cez ktorú do dlane prechádza deväť šliach a stredový nerv, prenášajúci vzruchy z mozgu do ruky. Úraz, opuch  či zhrubnutie niektorej šľachy zmenší priestor v zápästnom tuneli a následne je stredový nerv utláčaný. Stlačený a podráždený nerv spôsobuje bolesti a zápal.

 

Prejavom je necitlivosť, brnenie, pálenie či neovládanie motoriky prstov. Že vás sa karpálny tunel netýka? A ako často držíte v ruke svoj mobil? Nevyhýba sa však ani povolaniam vyžadujúcim si manuálnu prácu rúk (krajčírky, umelci tvoriaci rukami napr. sochári či maliari, ale aj fotografi, ďalej hudobníci ovládajúci nástroj napr. klaviristi, ale aj pásoví pracovníci či robotníci, kuchári, kaderníci, profesionálni športovci a pod.). Ak sa chcete vyhnúť vyššie uvedeným symptónom a následnej operácii, najúčinnejším nástrojom je prevencia. Primárne správna poloha rúk pri výkone daných činností, potom časté prestávky od nej a napokon aj vhodné kompenzačné cvičenie.

 

 

Ako karpálnemu tunelu predchádzať a zabrániť?

 

Preto je vhodné pre každého z nás si občas svoje zápästia uvoľniť cez opačný pohyb, ktorý šľachu natiahne a preventívne pôsobí proti jej zhrubnutiu. Výsledkom je prekrvenie prstov rúk a celého predlaktia, ktoré reaguje intenzívnym ťahom a vystúpením žíl. Strečing zápästnej šľachy si môžete dopriať aj na základe tohto inštruktážneho videa, ktoré sme pre vás natočili s Fyzio klinik. Výsledkom bude odľahčenie zápästia po držaní počítačovej myšky, mobilu, ale aj dieťaťa, volantu či varešky. Doprajte si ho v rámci prestávky od týchto činností, môžete použiť pri zapretí sa tak počítačoví stôl (áno, joga sa dá praktizovať aj v práci, viac o tom píšem TU), ako aj volant či stenu. Aj v joge sa vám zíde dlhodobo zdravé zápästie a to najmä pre častý výskyt jej ikonickej asány strecha alias dole pozerajúci pes, ktorá samotná pôsobí nie len formou posilnenia zápästia, ale aj jeho kompenzácie od spomenutých stereotypných návykov.