Blog

Joga inšpirácieJoga v bežnom životeTerapia jogou

Joga filozofia v čase korony (1. časť)

04. apríla 2020

…alebo aj ako zvláda môj vnútorný jogín korona krízu? V poslednom blogu som Ti načrtla, že  praktizovanie jogy je dôležité nie len z hľadiska fyzického ale aj psychického. Dnes sa od komerčnej formy jogy v podobe asán, presunieme k ostatným, nemateriálnym prvkov, ktoré nám ponúka joga filozofia. Po vlastnej skúsenosti z korona života, som praktické aspekty každodenného života napárovala na zásady jogovej filozofie. Týchto zásad je niekoľko, pričom ja som vybrala 15, ktorými praktickou stránkou Ťa prevediem v tomto a v ďalších dvoch blogoch:

 

1. SANSKALPA 2. DHYANA A ASÁNA 3. DHARANA 4. TAPAS 5. SVADHYAYA
6. PRANAYAMA 7. SHAUCHA 8. AHIMSA 9. SATYA 10. ASTEYA
11. APARIGRAHA 12. BRAHMACHARYA 13. SANTOSHA 14. PRATYAHARA 15. ISHVARAPRANIDHANA

 

Verím, že tento text Ti pomôže preniesť teóriu sanskritských názvov do vlastnej praktickej empírie. Skús tieto tipy vnímať a prijať skôr ako príklady, než dobre mienené rady. Lebo ako povedal môj obľúbený filozof a vedec Albert Einstein.

 

Dobrý príklad má dvakrát takú hodnotu ako dobrá rada.

 

V tomto blogu sa povenujeme prvým piatim.

 

 

joga filozofia1. Naplánovať si deň a plán aspoň na 80 % dodržať

 

Zdrojom nám môže byť prístup SANSKALPY, ktorým joga filozofia prezentuje úprimnú túžbu, úmysel alebo odhodlanie niečo urobiť. Prvá zmienka pochádza z Véd – najstarších indických literárnych diel i filozofického charakteru z asi 16.–9. storočia pnl. Filozoficky aj psychologicky ide o prvý praktický krok, ktorým sa zvýši citlivosť a odhodlanie mysle, ktorá podporí silu vôle a koncentráciu, aby sa fyzicky pridalo telo a rozhodnutie mysle následne realizovalo. Prístup Sanskalpy je jogínsky základ pre formulovanie plánu, akcie, činnosti či zámeru.

 

 

Joga filozofia Sanskalpy v praxi

 

Joga filozofia hovorí, že pestovanie prístupu Sanskalpy podporuje budovanie sebadôvery, rozhodnosti, disciplíny, pevnej vôle a zvyšuje motiváciu. Pozor však na to, aby si si svoj deň nepreplánoval, rešpektujúc, že má len 24 hodín. Skús harmonogram tvoriť triezvo. Lebo cieľom tohto prístupu nie je byť do polnoci hore, aby si všetko stihol za každú cenu, ale skôr nepremárniť čas nad soc. sieťami a pozeraním desiatich epizód seriálu na Netflixe denne. Prvé dní si otestuj, či plán zodpovedá realite, trošku ho osekaj, aby si namiesto dobrého pocitu zo seba neskončil s výčitkami, že si dve z desiatich úloh nestihol. Aby sme sa nevrátili svojou premotivovanosťou do šialene rýchleho tempa a predimenzovaného moodu, ktorý celá korona záležitosť tak trochu nedobrovoľne utlmila, stíšila, spomalila.

 

 

joga filozofia2. Začať ráno krátkou meditáciou a jogou

 

Nakoľko v tieto dni veľa sedíme (ak zrovna nebeháme maratón na balkóne ako istý Francúz odhodlaný striktne dodržiavať karanténu, ale behu chtivý 🙂 ), častejšie rozhýbanie cez fyzickú jogu nášmu telu len prospeje. Doprajme však jogu aj našej mysli. Joga filozofia ponúka tréning tak pre fyzickú ako aj psychickú zložku nášho ja.

 

 

 Joga filozofia Dhyany a Asány v praxi

 

Skúsme začať deň pol hodinkou v tichu, iba pozorujúc stav svojho tela a náladu svojej mysle. Ponaťahujúc skrátené svaly, roztancujúc stuhnuté kĺby, vrátane zobudenia chrbtice. Ticho, ktoré vedie k meditácii – DHYANE, ktorá je 7. joga sutrou – stavebným kameňom jogy, je nástrojom ako vnímať náladu svojho vnútorného japrehlbovať sebapoznanie. Zopár jogových pozícií – ASÁN, ktoré predstavujú 1. joga sutru a azda práve v tejto podobe jogu väčšina z nás pozná, nám hneď z rána zodpovedajú otázku, ako sa naše telo má a budeme si ho viacej vedomý. Ja si takto dopriavam každé ráno naozaj úprimný rozhovor so sebou samou. Vstávam každý deň veľmi skoro, aby som si tento luxus mohla dovoliť. Lebo možnosť byť pomalý, stíšený a vedomý si vyžaduje čas. Vždy sa na to ráno teším ako na svoj malý rituál. Ak sa nevieš donútiť sám, tak mne po korone zostala 1x týždenne online lekcia jogy a tiež sa na Tvoje potreby vieme pozrieť individuálne vo Fyzio klinik, kde Ti ich rada pomôžem nastaviť.

 

 

3. Prijať prácu v režime home office ako výzvu naučiť sa koncentrovať

 

Čo teda v domácich podmienkach vôbec nemusí byť jednoduché. Nie len pre zvyk vykonávať doma iné činnosti ako prácu, k čomu nás to prirodzene ťahá. Ale tiež pre skutočnosť, že v domácnosti mnohí z nás v tieto dni nie sú sami. Ak taký home office robíte napr. dvaja a nedajbože ešte vám tam pobehujú deti, tak plné sústredenie sa na pracovný výkon je vtedy skutočne umením. Joga filozofia ho nazýva DHARANA – 6. joga sutra, ktorá k sústredeniu sa na vedomý výkon určitej činnosti používa ako primárny nástroj náš vlastný dych.

 

 

Joga filozofia Dharany v praxi

 

Nájdime si vhodné miesto na prácu, obklopme sa tým, čo pri nej zväčša používame/potrebujeme, aby sme vytvorili pracovnú atmosféru. Spíšme si zoznam pracovných úloh na dnes podľa priorít a začnime tou najdôležitejšou. V prípade vyrušenia, pozorujme najskôr emóciu, ktorú to v nás vyvolalo. Následne pri zavretých očiach ju skúsme jednoducho predýchať. Výdych nech je symbol púšťania tejto emócie a prekonania momentu vyrušenia. Nádych zase príležitosť na okysličenie buniek, osvieženie nervovej sústavy a návrat k pracovnej úlohe. Skúste aspoň 10-15 hlbokých nádychov a výdychov a pokračujte. Pestovanie dharany, koncentrácie, je cestou ako sa naučiť nemultitaskingovať, robiť jednu vec v daný okamih vedome a poriadne. Prežiť ňou prítomnosť a tým si z nej aj viac pamätať, v dôsledku efektu flow.

 

 

4. Osvojiť si nový zvyk

 

Ktorým môže byť naozaj čokoľvek. Nový návyk môže byť v akejkoľvek oblasti, kde pociťujeme potrebu zmeny, posunu. Kde sme identifikovali nejaký problém či stagnáciu a iba vtedy, keď začneme robiť niečo inak, môžeme očakávať zmenu. Ide o jogové TAPAS – tretiu duchovnú cnosť (niyamas) jogína. Niymas máme päť a viac som o tejto ako aj o zvyšných ôsmych joga sutrách písala v tomto blogu. Konkrétne cez Tapas joga filozofia pomenúva pestovanie návyku, ktorý nám možno spočiatku vôbec nie je pohodlný, ktorým vykračujeme za hranice svojej komfortnej zóny. Testujeme i potvrdzujeme tým neuroplasticitu – schopnosť mozgu adaptovať sa na zmenu.

 

 

Joga filozofia Tapas v praxi

 

Naučme sa robiť si prestávky počas práce, v rámci ktorých sa ponaťahujem, rozcvičím, k čomu môže pomôcť séria cvikov mojej office jogy. Podobný efekt majú aj zmeny zaužívaných polôh tela počas akejkoľvek inej činnosti (čítania si, pozerania TV a pod.). Ja na fotke napr. stojím v rovnom predklone (joga pojem) alebo v rumunskom mŕtvom ťahu (fitness pojem). Aby som aspoň pri čítaní mailov využila čas na natiahnutie hamstringov, ktorých miera skrátenia priamo úmerne ovplyvňuje stav našej spodnej chrbtice. Rovnako sa pripájajú aj lýtkové svaly či zadný krížový väz kolena. Občas si sadnem do hlbokého drepu – v joge známy ako pozícia bohyne. Inokedy sa na zemi vyslovene roztiahnem do sedu rozkročného – jogovej korytnačky a takto pracujem. A takmer nonstop na stoličke sedím v skríženom jogovom sede. Možností je nekonečno, skús nimi svoj stereotyp narušiť.

 

 

joga filozofia5. Niečo nové sa naučiť, rozvinúť

 

A to nie len smerom navonok, ale aj smerom k sebe. K tomu nás inšpiruje SVADHYAYA – 4. duchovná cnosť (niyamas) jogína. Joga filozofia ju definuje aj ako ochotu vydať sa na cestu sebapoznania. A práve znížená frekvencia sociálnych kontaktov nám dáva príležitosť interagovať so sebou a všímať si svoje emócie. Čoho sú následkom a ako zároveň ovplyvňujú ďalej naše správanie.

 

 

Joga filozofia Svadhyaye v praxi

 

Joga filozofia nám radí na záver dňa zrekapitulovať si momenty, kedy sme boli najviac ovládaní emóciami, prečo a čo na ne nadväzovalo. Sebapoznanie je cesta k pestovaniu hlbokého porozumenia k sebe samému, reflektovať na tieto zistenia a následnej ochoty prijatia, zmeny či odpustenia. Vedieť sa poučiť a na vlastných „lekciách“ a tým následne aj lepšie akceptovať inakosť druhých. Ja si takéto psychologické okienko doprajem počas behu tak 3x týždenne, či počas každodennej prechádzky a vyslovene svoje vnútro lustrujem.

 

A aj preto dnešných päť rozpitvaných joga zásad, ktoré nám vedia byť užitočné v praxi nedobrovoľného režimu #somdoma zakončím myšlienkou od lekára a psychoterapeuta Carla Gustava Junga k tejto téme.

 

Naše videnie života a sveta sa vyjasní, až keď budeme ochotní pozrieť sa dnu. Kto sa pozerá von, sníva. Kto sa pozrie dovnútra, prebudí sa.