Blog

Joga inšpirácieJoga v bežnom životeTerapia jogou

Joga doma, nie len v podobe asán

31. marca 2020

Viac ako dva týždne režimu #somdoma máme väčšina z nás za sebou. Korona priniesla viacero zmien do naších všedných životov. Nie len, že si všetci dávame väčší pozor na svoje zdravie, ale mnohých z nás premáha strach a pocit neistoty. Či už pracujeme formou home office alebo chodíme klasicky do práce, alebo podaktorí, žiaľ, o možnosť pracovať nedobrovoľne prišli. Väčšinu z nás spája skutočnosť, že sme viac času doma, ako obvykle. A kým týždeň-dva je taký vhodný čas na spamätanie sa, porobenie toho, na čo domácnosť dlhšie čakala. Ale aj oddýchnutie si od doterajšieho neustáleho náhlenia sa, trávenie času činnosťami, ktoré sme vždy odkladali pre „dôležitejšie“ povinnosti. Takisto sme zistili, ako sa praktizuje joga doma, niektorým to vyhovuje viac, iným menej.

 

Avšak po uplynutí tých pár dní už je dôležité zbystriť pozornosť. Lebo zisťujeme, že to nebol len týždeň a s najväčšou pravdepodobnosťou to nebudú ani tri a možno i mesiac je málo aj pri optimistickom scenári. Čím sa otvára otázka, ako ten režim #somdoma zvládnuť bez významnejších následkov na našom fyzickom či mentálnom zdraví. A keďže nie som lekár, ani vedec, ale som právnik (v čom sa teraz pracujúc pre inštitúciu podporujúcu podnikateľov plne realizujem) a joga lektor. Preto by som rada prispela k tejto téme práve z pohľadu jogy ako učenia a filozofie.

 

 

Z vonka dnu

 

Jedným z odkazov jogy je aj návrat k sebe samému, návrat „domov“ ako ja zvyknem hovoriť na joga lekciách. Joga doma sa mi však skôr spájala s vlastnou praxou mimo joga shaly, nie, že joga shalu naše príbytky raz nahradia. Po sociálnych sieťach v týchto dňoch koluje jogovo ladený príspevok, ktorý vyzýva „keď nemožno ísť von, choď dnu, k sebe“. A práve táto myšlienka mi ako prvá napadla, keď sa 13. marca prijali prvé mimoriadne opatrenia súvisiace so šírením korona vírusu u nás. Medzi ktoré patrila aj povinná karanténa pri návrate zo zahraničia či odporúčanie Ministerstva zahraničných vecí SR necestovať do zahraničia. Prečo som sa už v danom momente „utiekala“ k nejakým joga odkazom, ktoré si mám z danej situácie tlmočiť? Lebo ma nezastihla práve v „ideálnom“ momente.

 

 

Namiesto Maldives dvojizbák v Petržalke

 

Práve sme totiž doma s mojim mužom dumali, čo s vyše 2-týždňovou, dlho plánovanou dovolenkou na krásnom lokálnom ostrove na Maldives. Mali sme odletieť priamym letom z Viedne nasledujúci deň. Po vyhodnotení všetkých za (môj muž) a proti (ja) to napokon dopadlo tak, že som vybalila kufre. Objednali sme si burgre s hranolkami a zapili to, že sa dovolenka nekoná a že zostávame doma, fľašou vína (to bolo jediné, čo sme doma mali, nakoľko chladnička bola prázdna, veď sme sa chystali na dlhšie preč). Priznám sa, aj som mala slzy na krajíčku, ale pri tých správach o rastúcom počte nakazených som sa v duchu prepleskla so slovami „Petra, spamätaj sa! Mohlo by byť ďaleko horšie!“ a od toho momentu som sa preorientovala. Doslova. Proste som sa okamžite adaptovala na aktuálnu situáciu a na akúkoľvek plánovanú dovolenku som zabudla.

 

 

(Nie len) joga doma

 

Samozrejme, mojej pozitívnej nálade a neklesaniu na duchu prispievala od počiatku aj skutočnosť, že som nezostala bez práce a že ako právnik môžem pracovať v režime home office. A aj keď ako joga lektor výpadok v príjme mám, s tým som rátala na určitý čas, práve pre plánovanú dovolenku a krátku pauzu od učenia. A aj preto by som vo všetkej úcte chcela venovať tieto jogínske rady & odporúčania najmä tým, ktorých situácia je podobná tej mojej, lebo absolútne rozumiem, že mnohí majú teraz úplne iné starosti.

 

Keď nemožno ísť von, choď dnu, k sebe…

 

Neviditeľná joga doma

 

K jogovej náuke patrí okrem fyzických pozícií – asán, ktoré v týchto dňoch môžeme praktizovať na základe stoviek online joga vidí, aj filozofia. Joga doma resp. mimo joga podložky totiž vie mať aj neviditeľnú podobu. Niečo hlbšie, čo na prvý dojem ako joga vôbec nepôsobí. Ide o učenie vhodné pre pestovanie jogína v nás v bežný deň, aj ďaleko za hranicami joga podložky, napríklad aj doma.

 

Opiera sa najmä o dielo Yoga sutras, ktoré indický mudrc Patanjali publikoval niekedy v rozmedzí 4.-2. st. nl. Nakoľko ide o hodnoty v prvom rade všeobecne ľudské, až potom by som ich nazývala jogínske a pod., tak nie sú o nič menej aktuálne ani dnes. Možno by som si dovolila povedať, že súčasná situácia je akousi výzvou k tomu, či podľa nich (ešte) vieme žiť.

 

 

Pridáte sa ku mne absolvovať výzvu „joga doma“?

 

Tak potom ako prvé skúsme z nasledujúcich 15 sanskritských slov, na základe ktorých vám v nasledujúcich častiach tohto blogu predstavím 15 joga zásad v čase korony, identifikovať tie, ktorých význam poznáme. V priebehu dnešného dňa si skúsme všímať, či ich aj za hranicami joga podložky, v bežnom živote, nejako prakticky využívame.

 

Lebo v dnešnej dobe plnej informovanosti už nie je náročné vedieť, čo robiť, tou náročnou časťou je začať to robiť a neprestať.

 

joga doma

 

1. SANSKALPA

2. DHYANA A ASÁNA

3. DHARANA

4. TAPAS

5. SVADHYAYA

6. PRANAYAMA

7. SHAUCHA

8. AHIMSA

9. SATYA

10. ASTEYA

11. APARIGRAHA

12. BRAHMACHARYA

13. SANTOSHA

14. PRATYAHARA

15. ISHVARAPRANIDHANA

 

 

Mnohé z nich určite poznať nebudete a to vôbec nevadí. Vyber si kľudne jednu – či už je to všeobecne známy jogový pojem asána – fyzická pozícia tela, zážitok tela. Alebo pranayama – dychová technika. A skús nasledujúce hodiny pozorovať, v akých polohách vykonávaš jednotlivé činnosti, ako sa Tvoje telo pri tom cíti, či započúvať sa občas do svojho dychu. A zajtra Ti prinesiem v blogu praktické využitie prvých piatich zásad v nedobrovoľnom domácom režime.

 

Áno, aj takto sa dá praktizovať joga doma, a teraz nemyslím iba v rámci našich obydlí, ale aj na úrovni nášho psyché, pričom o takejto joga praxi často vieme iba my.