Blog

Joga inšpirácieSUP Joga

SUP Joga – letná verzia jogy na vode

21. júla 2019

SUP Joga, čiže joga na Stand-Up Paddleboard, je praktizovanie jogy na doske na vode, ktorá je posledné roky veľmi obľúbená vo svete. Tak prečo nie aj na Slovensku? Máme predsa množstvo jazier, leto býva posledné roky riadne horúce. Joga je u nás veľmi populárna a vo vodných športoch máme aj zopár olympijských medailí 🙂 Výborný predpoklad k tomu, aby sa SUP Joga zaradila medzi naše letné aktivity a zároveň osviežila (a to doslova!) našu jogovú prax. Nie len, že pri nej úplne vypneš myseľ, precvičíš svaly či ktoré bežne nepoužívaš. Ale sa aj poriadne zasmeješ a neraz osviežiš – čo je ideálne na horúce letné dni. V čom spočíva jej TOP 10 benefitov?

 

 

1. Zapájanie hlbokých svalov tela

 

Pojem “core” je skloňovaný v súvislosti s cvičením, a jogou zvlášť, veľmi často. Veď ide o systém prevažne brušných svalov, ktoré vypĺňajú tú časť tela, v rámci ktorej nie sú žiadne kosti. Sú tu len stavce a platničky našej chrbtice a ich hlavnou oporou je brucho. V jeho  dutine sa navyše nachádza väčšina orgánov nášho tela, ktoré má za úlohu brušná stena chrániť. A keď sa snažíš udržať na vode, tak práve tento hlboký stabilizačný systém hrá hlavnú úlohu. Práve okolo nášho pupka osciluje ťažisko a je tu uložený nervový uzol solar plexus. Preto odtiaľto vyviera koordinácia a ladnosť pohybu, ale tiež aj reakcia ochrany resp. útoku. Pozície tigrie natiahnutie, loďka či doska, orientované na stred tela, sú na boarde ešte náročnejšie. Chvejúce sa telo nachádza oporu práve v hlbokých svaloch coru, ktoré Ťa na druhý deň prekvapia miernou svalovicou.

 

Zapojenie hlbokých svalov. Tréning koordinácie a ladnosti. Práca s ťažiskom, dlaňami či chodidlami, vylepšenie techniky. Ako aj upokojivý účinok vody a pomalého, hlbokého dychu.

 

2. Podpora koordinácie a ladnosti pohybu

 

Už samotná joga na súši učí vzpriamenému postoju, ktorý pridáva nášmu telu nie len zopár centimetrov na výške, ale aj dôstojnosť a eleganciu. Bonusom SUP Jogy je, že v nej aj ten, kto sa na joge cíti ako slon v porceláne, vyzerá ako baletka. Hýbať sa v nej treba ladne a koordinovane, akýkoľvek prudký pohyb je totiž predzvesťou pádu do vody. Čiže rýchle a nekontrolované pohyby vymieňame za premyslené ťahy rukami a nohami. Dôležitý je aj pohľad, ktorý by mal sledovať plynule trajektóriu jedného bodu, aby sa nám nezatočila hlava a nestratili sme balans.

 

 

3. Zlepšenie techniky

 

Tento benefit si asi nečakal, ale áno, práve pri takejto nestabilnej joge sa prestávame náhliť, predvádzať,  a okrem tela praktizuje každú jednu pozíciu aj myseľ. Tá sa nad pozíciou zamýšľa, venuje jej viac času a princíp menej je viac nadobúda konečne reálny zmysel. Aby sme totiž predišli pádu, sme nútení nedopínať kolená a lakte, naopak, pokrčením zapojiť svaly okolo ich upnuté a kĺby šetriť. Taktiež podsádzať panvu, aktivovať brucho, či nezakláňať hlavu do šialených polôh. Detaily, ktoré si všímame, vyšperkujú našu pozíciu v technike a nie v tom, aby sme sa do nej len dostali za každú cenu.

 

 

4. Plnohodnotné využívanie potenciálu dlaní a chodidiel

 

Často dokonca počúvam, že po SUP Joge máte svalovicu až na končekoch prstov rúk a nôh. Áno, nie je to náhoda, nakoľko je počas nej priam nevyhnutné prisať sa ako lezec. Využiť celú plochu dlaní a chodidiel pre zlepšenie kontaktu s boardom. Odnaučíš sa odliepať priestor pod palcom na dlani a tým nepreťažovať zápästie a objavíš potenciál tak palca ako aj malíčka na nohe. Skús si najbližšie všimnúť vzájomné priestory medzi prstami, ich pricucnutie k podložke ako taký jašter gekon. To zvyšuje stabilitu postoja a tým aj Tvoju dôveru v zvládnutie asány.

 

 

5. Test stability a rovnováhy

 

Zažiješ najmä v asánach, ktoré sú často pre Teba na súši jednoduché. Na vode však zažiješ úplne iný rozmer v pozíciach, kedy už čo i len jedna končatina opúšťa board. Nie to ešte dve či tri! A ak máš ešte upraviť smer pohľadu, tak Tvoja rovnováha dostáva riadne zabrať. Skús vtedy čo najmenej zatínať zuby a sprísňovať výraz v tvári zúžením pier, naopak. Nedrž v tvári napätie a skús sa sústrediť na podsadenie panvy, aktiváciu brucha, používanie svalov core-u a zakorenenie sa do podložky aspoň tými končatinami, ktoré na nej zatiaľ máš. V prípade pádu (lebo ten skôr či neskôr nastane a nie je to ani hanba, ani zlyhanie, či narušenie “dokonalej” asány, lebo taká ani neexistuje), sa zasmej, osviež, vylez nejako naspäť na board a pokračuj, keď budeš vládať.

 

 

6. Tréning s ťažiskom

 

Uloženie nášho ťažiska, t. j. hmotného stredu, je odpoveďou na to, prečo je pozícia vrany na boarde jednoduchšia, ako pozícia stromu. V zjednodušenej predstave je ťažisko bod, ktorý sa pohybuje, ako keby v ňom bola sústredená celá hmotnosť sústavy a pôsobili v ňom všetky sily pôsobiace na sústavu. Ok, ale dosť bolo fyziky! Ak máme totiž pod sebou nerovný povrch, tak čím sme nižšie, tým sa váha lepšie rozloží a ťažisko zostáva dole. Akonáhle sa zdvíhame vyššie, tak ide s nami, logicky, aj ťažisko, a stabilita je o to menšia. A preto je úplne v poriadku, ak si medzi asánami zvolíš vlastnú pauzu, ak ju Tvoje telo potrebuje, nakoľko pozícia dieťaťa je tu pre Teba aj na vode.

 

 

7. Absolútna koncentrácia na prítomný okamih

 

Možno si povieš teraz, že veď to je pri joge samozrejmosť, ale priznajme si, ako často Ti pri nej odbehne myseľ a pristihneš sa, že v hlave ešte pracuješ, alebo už varíš či ukladáš deti spať? Pri SUP Joge sa Ti to veru nestane. Inak bude toto odbehnutie mysle sprevádzané stratou koncentrácie na moment tu & teraz, a nedobrovoľným osviežením sa vo vode. Ja osobne si ten pád vždy “naplánujem” až pri skúšaní náročnejších asán, pretože tie  2-3 sekundy výdrže v nich stoja za to!

 

 

8. Reštart mysle a záplava endorfínmi

 

Spôsobí ich práve hormón adrenalín, ktorý sa Ti začne nadmerne produkovať v dôsledku reakcie tela na novú výzvu, na vykročenie z komfortnej zóny, na vzrušujúci zážitok. Miešajú sa v nás pocity radosti, nadšenia, zvedavosti s pocitmi obáv, neistoty a nedôvery. Je to absolútne prirodzené a normálne, väčšinou sa tento mix pocitov ustáli v momente, keď si to začneš užívať a keď prekonáš strach z pádu – teda spadneš 🙂 A tie endorfíny na záver v savasane – v polohe mŕtvoly. Kedy sa uvoľnené telo len tak necháva unášať miernymi vlnkami vody. Do tváre Ti svietia lúče pomaly zapadajúceho slnka a ruky necháš končekmi prstov namočené v jazere. Ten pocit musíš jednoducho zažiť, aby si pochopil ten úsmev na tvári, ktorý si zo SUP Jogy odnášame vždy domov.

 

 

9. Upokojivý účinok vody a prírody

Hľadaj za ním všetky tie zvuky, vône, ktoré vytvárajú atmosféru našej outdoorovej joga shaly. Áno, aj tie zvuky hrajúcich sa detí, štekajúcich psov na vychádzke, plavca, ktorý prepláva okolo nás, rovnako aj bzučanie hmyzu. Tak aj vôňa okolitých stromov, jazera, opaľovacích krémov, repelentov, až po neďaleko vysmážané langoše – proste to k tomu patrí. Nesnaž sa nič z toho vytesniť, prijmi cez svoju všímavosť bez hodnotenia každý detail tohto momentu, lebo práve tým si vytváraš jedinečný zážitok a spomienku. Všetky tieto zvuky a vône sú totiž našou aktuálnou aromaterapiou a zvukoterapiou, pohlcujúce naše zmysly a upokojujúce našu myseľ.

 

 

10. Práca s hlbokým a pomalým dychom

 

Dych. Základná esencia jogy. Či na súši alebo na vode. Na nej však ešte o niečo viac. Dychom vedieme ten ladný a koordinovaný pohyb. Dychom sa ukludňujeme, keď sa naše telo príliš rozhúpe. Po dychu lapáme, keď sa nám podarí spadnúť do vody a následne nevieme zastaviť nával smiechu. A napokon, dych náš šteklí v nosných dierkach v záverečnej savasane. Všimni si, ako sa spomalí, prehĺbi a vtedy vieš, že tá joga, to spojenie tela a mysle, sa deje práve vďaka nemu.

 

 

Benefity SUP Jogy by sme mali, verím, že potvrdili Tvoj zámer najbližšie ju so mnou vyskúšať. Pridaj sa k nám na palubu! So mnou si môžeš SUP Jogu zacvičiť vďaka spolupráci Požičovňou paddleboardov na jazere Veľký Draždiak v Petržalke a to každú stredu a nedeľu. Výnimočne aj v iné dni, ak nám počasie dopraje – sleduj vždy aktuálne termíny TU a rezervuj si svoju dosku! Teším sa na Teba, vidíme sa na vode. 🙂

 

A aj keď sú benefity SUP Jogy veľmi lákavé, aby som Ťa úplne zbavila zvyšných pochybností, či je táto joga na vode vhodná aj pre Teba, v nasledujúcom blogu Ti zodpoviem ešte najčastejšie kladené otázky.