Blog

Joga inšpirácieŠportový odborníkYTT200

Podnikanie športového odborníka – ako na to?

11. decembra 2019

Určite Ti neušlo, že som okrem joga lektorky aj právničkou. Keď som svoje hobby – jogu – pred viac ako piatimi rokmi premenila (aj) na podnikanie, využila som aj svoje právnické vzdelanie. Narozdiel od kolegov, ktorí sa venujú len samotnému športu ako remeslu, rozumiem totiž právnemu textu. Mnohí lektori či inštruktori športov si nevedia dať rady s paragrafmi a byrokraciou, ktoré podnikanie športového odborníka sprevádzajú. Absolútne tomu rozumiem. Pri tvorbe web stránky by mi zase pomohlo bť ITčkarkou 🙂 Mnohí z joga komunity na Slovensku sa mi ozývali s otázkami k tejto veci. Aby som nemusela odpovedať osobitne, dala som dokopy manuál pre podnikanie športového odborníka.

 

Pozor! Joga lektor nepodniká podľa živnostenského zákona, ale podľa zákona o športe.

 

podnikanie športového odborníkaZákonný rámec

 

Za posledné štyri roky totiž nastali v regulácii viaceré zmeny. Jednou z nich je aj presun podnikania športového odborníka zo živnostenského zákona do zákona o športe. Ten sa rovnako viackrát novelizoval. Ako ovplyvnili podnikanie trénerov a inštruktorov skupinových cvičení – po novom podnikanie športového odborníka?

 

 

Postup pre podnikanie športového odborníka odobrený ministerstvom

 

Komu slúži tento manuál? Každému, kto by sa rád živil ako osobný tréner či inštruktor skupinových cvičení (napr. aj jogy). Resp. už sa tak živí, ale nevie, či všetko spĺňa v súlade so zákonnými podmienkami a chce sa vyhnúť sankcii. Ide o najkomplexnejší postup, ktorý bol kedy na Slovensku k tejto jemne zmätočnej téme publikovaný. Som rada, že som mala príležitosť ho vypracovať z pozície právnika v Centre lepšej regulácie. A to vďaka národnému projektu Monitoring podnikateľského prostredia. Manuál je odobrený po mojej konzultácii aj Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR. Totiž práve do jeho kompetencie regulácia podnikania inštruktorov a trénerov športu spadá.

 

Nebudem ho tu zbytočne kopírovať, jeho jednotlivé kapitoly ako aj komplet znenie nájdeš zverejnené na web stránke Centra lepšej regulácie. Ak by si mal nejaké konkrétne otázky, neváhaj ma k tomu kontaktovať.

 

Verím, že Ti manuál pomôže k tomu, aby si si možno mohol splniť sen tak ako ja a začal vyučovať Tvoj obľúbený šport.