Blog

Joga inšpiráciePartnerská jogaTerapia jogou

Partnerská joga – pozície vo dvojici (1. časť)

01. júla 2019

Keď čítaš tieto riadky, predpokladám, že máš za sebou môj predchádzajúci blog, v ktorom si sa dozvedel Prečo sa oplatí vyskúšať párovú jogu. Ak si ho ešte nečítal, odporúčam Ti ísť pekne poporiadku. Aby si vedel, do čoho ideš a aké benefity Ti partnerská joga, nie len pre seba, vie priniesť. A to “nie len pre seba” je dôležitou vsuvkou. Partnerská joga totiž vyžaduje vždy parťáka, ktorý je v tomto prípade kľúčovou “jogovou pomôckou”. Navleč sa do niečoho pohodlného, vytvor doma priestor pre dvoch jogínov, poposúvaj nábytok a odstráň z dohľadu labilné či ostré predmety. Vypni notifikácie na mobile, aby Ťa nič nerušilo, prípadne zapni príjemnú joga hudbu. Pártnerská joga sa môže začať!

 

 

Vyguľatenie zo skríženého sedu

 

Zaujmite akýkoľvek skrížený sed (nemusí to byť lotosový, stačí aj turecký), pričom kolenami sa dotýkajte. Uchopte sa čo najhlbšie okolo rúk a ich vystretím a ťahom spôsobte vzájomné vyguľatenie chrbtice. To ju príjemne natiahne v hrudnej časti. Nezabudnite zapojiť aj krčnú chrbticu zvesením hlavy bradou k hrudnej jamke. Vnímajte reakciu svojich predlaktí a zápästí.

 

 

Záklon a predklon z korytnačky

 

Roznožte nohy naširoko, pričom chodidlá sú vo vzájomnom kontakte. Držte sa za ruky (dlaň v dlani, alebo menšia dlaň sa zahákne o väčšiu). Jeden ide opatrne do záklonu, druhého tým ťahá do predklonu, striedate sa. Pozícia nie len, že uvoľní driekovo-krížovú chrbticu a otvorí hrudný kôs. Ale zároveň natiahne dolné aj horné končatiny.

 

 

Úklony z mudrca

 

Uchopte sa pod lakťami smerom k predlaktiu v sede. V ňom máte jednu nohu rovnakým smerom vystretú a druhú pokrčenú v kolene smerom k trieslam. Opačnou rukou prejdite do úklonu, ktorým natiahnete bočné línie trupu. Doprajte si tým strečing od prsných svalov, cez pílovité, šikmé brušné až po bedrovo-driekové. Cítiť budete aj lýtko a hamstring vystretej nohy.

 

 

Dva motýle

 

Oprite sa chrbtami o seba pri skríženom sede. Vzájomne si zapažením rúk jemným tlakom dopomáhajte k poklesu kolien. Pozícia tým pôsobí na otváranie bedier. Zároveň strečuje najdlhší sval ľudského tela – krajčírsky – ktorý bedrá spája s podkolením. v neposlednom rade aktivuje ramenný rotátor zapažením rúk a lopatky vyprsením.

 

 

Twist

 

Zo sedu pri opretých chrbtoch pokračujte do rotácie tým, že sa totožnou rukou natiahnete za koleno partnera. Druhou za vlastné opačné koleno. Zapretá dlaň a jemne napnutý biceps pri pokrčenom lakti zintenzívnia asánu. A ak nahliadnete poza svoje rameno k natiahnutej ruke, tak vyžmýkate chrbát od napätia a stuhnutosti. A to od od krčnej chrbtice až po kostrč. Dychom do brucha podporíte automasážou a vnútornou kompresiou chod metabolizmu.

 

 

Dvojitý záklon

 

Kým jeden z partnerov leží na bruchu, tak druhý ho obročí a uchopením za ruky vyťahuje dohora. Obaja pocítia benefity záklonu na svoju chrbticu. Pričom pri ľahu aj natiahnutie prsných svalov a svalstva rúk a v stoji naopak ich posilnenie.