Blog

Fyzio JogaJoga a zraneniaJoga v bežnom živote

Online joga – aké sú jej výhody a naopak?

01. novembra 2021

Preferuješ praktizovať jogu prezenčne alebo Ti skôr vyhovuje online joga? Zmena prostredia v podobe návštevy joga shaly či radšej z pohodlia domova? Zdieľanie priestoru s ostatnými jogínmi alebo skôr byť osve so svojou vlastnou intimitou? Fyzický kontakt lektora alebo jeho inštrukcie adresované online formou?

 

Rozhodla som sa otvorene, úprimne a čo najviac objektívne porovnať online jogu s jej prezenčnou formou. Pozrieť sa na plusy a mínusy oboch variácií, zasadených do podmienok dnešnej doby, značne ovplyvnenej pandémiou. Ale aj pokrokom v digitalizácii, technologických riešení či virtuálnej reality. Tak z pohľadu lektora jogy ako aj praktizujúceho jogína.

 

 

Môj osobný názor na online joga lekcie

 

Prvotné odmietanie

 

V úvode si to však vyžaduje dôležitý disclaimer – spočiatku som nebola zástancom online jogy. Lepšie povedané, odmietala som ju učiť. Ako jogového freelencera ma k tomu ani nikto netlačil, ako vyťaženú právničku v čase korony ma k nim nenútila ani ekonomická situácia. Pýtaš sa prečo? V dobe kedy pozeráme väčšinu času do obrazoviek mobilov či počítačov, kedy joga pre mňa znamenala aj ostrovček digitálneho detoxu, mi to prišlo ako oxymoron. Navyše, ako sa s online joga lekciami roztrhlo vrece, vnímala som značnú povrchnosť prezentovania jogy samotnej. A to cez pózerstvo či herectvo. Najnovšie módne trendy v joga oblečení či interiérový dizajn samotnej joga shaly. Až po prevahu formy – fotiek, videí a celkovo marketingu a influencerstva, nad obsahom – kvalitou samotnej výučby a nášho zážitku na joga podložke.

 

Postupný vývoj

 

Trvalo mi rok, kým som sa zmierila s tým, že aj toto je nová podoby jogy, ktorú si niektorí jogíni nie len, že želajú, ale aj preferujú. Zistila som, že môj osobný konflikt s online joga lekciami spočíva v mojom prehnanom perfekcionizme. V túžbe, aby bolo všetko tak, ako predtým, kedy som v joga shale prítomnému jogínovi osobným kontaktom mohla dopriať 100 % zážitok z jogy. Potom som si však uvedomila, že týmto prístupom odopieram mojím jogínom jedinú formu jogy, ktorú si v danom čase môžu a chcú dopriať. Že svoje predstavy o dokonalej službe v podobe odvedenia joga lekcie nadraďujem nad to, čo potrebuje daný človek. Tým je vytvorenie priestoru a podmienok, aby sa tá joga v ňom mohla diať. A to sa dá aj online.

 

Záverečné zmierenie

 

Preto v duchu hesla, že „dokonalé je nepriateľom dobrého“ som vypočula potreby mojich jogínov a začala som učiť jogu aj online. Samozrejme, že tomu predchádzala 100 % príprava, absolvovanie online workshopov k učeniu online jogy (áno, predstav si, aj také už sú). Ďalej vyladenie techniky – od prenosu zvuku a obrazu, až po interiér či vhodné svetlo. Rovnako cez optimálne nastavenie jogovej praxe – a to najskôr fyzickej časti. Aby eliminovala frekvenciu kontroly obrazovky a bola sprevádzaná zrozumiteľnými inštrukciami aj na diaľku. Sem patria aj ekvivalenty jogových pomôcok a lá čo dom dal. Ďalej informovanie o zdravotnom stave, plodná diskusia na záver k asánam, s ktorými máme problém. A tiež odkaz na môj blog, ktorý sa zaoberá najčastejšími chybami tela na joge, ktoré si online musíme viac ustriehnuť samy.

 

A nemožno zabúdať na vhodné nastavenie tréningu mysle, ktorý za mňa predstavuje polovicu jogovej praxe. Zážitok z neho som najskôr podceňovala, ale využitím vhodných nástrojov jogovej filozofie v kombinácii so psychológiou či neurovedou, som ich napokon vyladila. Pomohlo mi prirovnanie, že aj pri dobrom filme vie myseľ zažiť flow a pritom rovnako pozorujeme obrazovku. V tomto smere pomôže môj blog o eliminácii chýb, ktorých sa na joge dopúšťa naša myseľ.

 

A v neposlednom rade aj také detaily, akými je user-friendly rezervačný systém, rýchla platobná brána, až po spoľahlivú online platformu. A potom sa už len „modliť“, aby nehaproval ten 4G internet a aby sused nezačal práve vŕtať. Či nebodaj nevypadla elektrika alebo nezazvonil kuriér 🙂 S týmto som sa stretávala v začiatkoch, kedy bola moja online joga LIVE. Postupne sa pretransformovala do virtuálnej verzie, vďaka čomu sa neželaným vyrušeniam dá úplne vyhnúť. Online lekcia jogy sa môže začať!

 

 

online jogaAké sú plusy online jogy a ako možno zjemniť mínusy?

 

Čas

 

+ A to nie len z hľadiska jeho šetrenia pri presunoch do joga shaly, ale rovnako aj výber toho, ktorý je práve pre Teba vhodný. Je množstvo online lekcií jogy, vopred nahratých alebo v priamom prenose, ako tie moje. Live prenosy sú autentickejšie a osobnejšie, podporujú budovanie návyku, prebieha vďaka nim reálna interakcia. Ak Ti nevyhovujú skupinové, ktoré majú presne stanovený harmonogram, môžeš si dohodnúť individuálne časy len pre seba. Vopred nahratých online joga lekcií je na youtube tisíce (o kvalite mnohých by sme mohli polemizovať), ktoré si vieš zapnúť aj o polnoci. Súčasťou síce môže byť aj zopár reklám, ale keďže sú pre Teba zdarma, nejako zaplatené byť musia.

 

Ja osobne som zástancom buď živého prenosu, kde sa skutočne nadväzuje kontakt medzi jogínmi a lektorom. Alebo praktizovania online jogy v rôznych časoch s lektorom jogy, ktorého poznám naživo a vyhovuje mi jeho štýl učenia.

 

– Poznáte to, keď stačí niekam prísť o 5 minút a my ich chceme ešte využiť aktivitou, ktorá bežne zaberie tak pol hodinu? Vytvárame si tak zbytočný časový stres a ten k joge nepatrí. Ak si vyhradíme čas na online lekciu, nemali by sme na ňu dobiehať s vyplazeným jazykom. Ani v danom momente multitaskovať a čas využívať trojako, aj keď môžeme. Odporúčam ho s malou rezervou venovať jogovej praxi, ktorej súčasťou je aj príprava – seba i domácej joga shaly či techniky prenosu.

 

 

Miesto

 

+ V domácom prostredí sa cítime bezpečne, poznáme ho, vieme sa v ňom uvoľniť. Každý si môže dotvoriť atmosféru joga shaly podľa svojich preferencií a vkusu. Rovnako môže byť toto miesto na druhej strane republiky a prekážkou už viac nie je nedostatočne rozvinutý joga trh v našej dedinke. Jogu nemusíš prerušiť ani na cestách a často sa to deje aj na strane lektora, vďaka čomu zabezpečíš kontinuitu a dodáš joge exotický nádych. Ja som už vzala mojich jogínov so mnou virtuálne do Egypta, Talianska, Bahamy či Maledivy.

 

– Niekedy však miesta nie je dostatok v našom príbytku. A robiť v stiesnených podmienkach pozíciu korytnačky či škorpióna môže zapríčiniť poistnú udalosť – tak našej domácnosti ako aj nás samých. Ja sa snažím prax inštruovať tak, aby k nej stačil priestor zodpovedajúci rozmeru joga podložky. Určite však labilné predmety treba uložiť mimo dosahu a pre zvýšenie komfortu poposúvať mobilný nábytok.

 

 

Zážitok 

 

+ Sa stáva intímnejším, vedomejšie prežitým. S nikým sa neporovnávame, či už čo sa týka pokročilosti v pozíciách, v ktorých sa skrúcajú rôzne typy postáv, odetých do farebných legín najnovšej kolekcie. Za zážitok z jogovej praxe z veľkej miery zodpovedáme my samy, preto využime značnú voľnosť si ho ešte znásobiť. Ja odporúčam obliecť si niečo pohodlné, v čom sa nám dobre cvičí. Vybrať si do pozadia príjemnú hudbu – môj Spotify playlist s joga playlistami tiež pomôže. Prikryť sa na záver teplou dekou. Či k pranayame zvoliť olejček, ktorý mnou v danom momente rezonuje. A realizovať len to, čo je pre naše telo vhodné – v mojom blogu  nájdeš prehľadnej tabuľke  pomôcku toho, čo na joge (ne) robiť, ak …

 

– Zážitok môže byť však znížený nevhodnými domácimi podmienkami ako aj slabou kvalitou techniky. A preto odporúčam rezervovať si priestor nie len vo svojom kalendári, ale upovedomiť o tom aj členov domácnosti. Rušivým elementom sa vyhneme tým, že prenos bude prebiehať cez väčšiu obrazovku, nie mobil, za pomoci spoľahlivej internetovej siete. A keď už spomínam mobil, uisti sa, že ho máš v tichom režime. Zapáľ si sviečku, urob si čaj, maj po ruke všestrannú pomôcku v podobe vankúša či deky.

 

 

Kvalita

 

+ Online joga prekonáva vzdialenosť a preto môžeme cvičiť s tými najlepšími joga lektormi kdekoľvek sme. Už viac nemusíme robiť kompromisy. V tomto smere sa naozaj potvrdzuje, že k učeniu jogy je najdôležitejší hlas a narábanie s ním zo strany lektora a nie predvádzanie sa v efektných pozíciách. Ten môže byť občas odetý do sanskritských či iných, nie úplne zrozumiteľných výrazov, ktorých význam môžeš nájsť v praktickom jogovom slovníku.

 

Keďže sa chceš jogu cez online joga lekcie naučiť a nie ju obdivovať na druhých, vieš, že lektor musí byť v prvom rade dobrým učiteľom jogy, až potom zdatným jogínom. Odporúčam Ti využiť priestor na otázky a pýtať sa na všetko, čomu nerozumieš či nie si si istý. Rovnako je optimálne pokračovať s lektorom, s ktorým sme už praktizovali prezenčne. Zvyšuje sa aj koncentrácia na všetky podoby joga praxe, vďaka absencii mnohých rušivých elementov vonkajšieho prostredia. Už žiadne vyrušenie neskorými príchodmi iných jogínov, ich zhováraním sa počas praxe a podobne.

 

– Tak, ako si vieme vďaka online joga lekciám vybrať tých najlepších lektorov, môže byť aj naopak. Joga lektormi sú dnes aj influenceri, ktorých najbližší kontakt s jogou spočíva vo vybavení 10 % zľavy na legíny. Rozhodni sa preto zodpovedne, do koho inštrukcií svoje telo a myseľ zveríš. Dbaj na vzdelanie a skúsenosti lektora, over si referencie, investuj do prvej individuálnej lekcie s ním. Aby sme si z online joga lekcií okrem zlých návykov neodniesli aj nejaké to zranenie, či nebodaj traumu. Sám si musíš ujasniť, či Ti ide o to, naskladať sa do pokročilých pozícií za každú cenu, alebo Ťa zaujíma aj anatómia a fyziológia, ktoré je za tým. V tomto je značná zodpovednosť počas online jogy prenesená na samotných jogínov. Napriek tomu by však mali asistovať dôkladné inštrukcie lektora. Viac v mojom blogu o bezpečnom praktizovaní jogy.

 

 

Dostupnosť

 

+ A teraz mám na mysli tú cenovú. V nej sa skrýva nie len suma uhradená za samotnú lekciu, ktorá je oproti prezenčnej lekcii nižšia. Dôvodom je, že absentuje napr. prenájom priestorov zo strany lektora, výdavky na presun. Náklady na vedľajšie služby od občerstvenia, spŕch až po recepciu. Rovnako ani služba samotná neobsahuje to, čo by mala mať prezenčná forma. Napr. dopomoc v pozícii, joga pomôcky či energiu a čas, ktorú vyžaduje osobný kontakt.

 

Cena by však nemala zvíťaziť nad kvalitou, nakoľko niekde ju lektor bude musieť dohnať. Stále ide o minimálne jeho hodinu času, ktorá na hodnote nestratila kvôli online verzii jeho služby. Vnímajme preto kapacitu lekcií, doprajme si online joga lekcie rôznych cenových úrovní a porovnávajme. Prípadné ušetrené prostriedky investujme do pomôcok, ktoré zvyknú byť dostupné v joga shale (bloky či joga opasok). Ak chceme lektora podporiť aj inak, vieme zakúpiť blízkemu darčekovú poukážku na jeho služby alebo na lekciu priniesť svojich známych.

 

Verím, že Ti môj blog objasnil, aké výhody Ti vie priniesť online joga a ako zmierniť jej prípadné nevýhody. Ak máš otázky, neváhaj ich klásť. A ak si dostal chuť pridať sa, môj ONLINE JOGA program je Ti k dispozícii!

 

Budem sa tešiť, ak sa staneš súčasťou našej príjemnej online jogovej komunity 🙂