Blog

Joga inšpirácieŠportový odborníkYTT200

Môj Yoga Teacher Training na Bali – od A po Z (1. časť)

17. októbra 2019

Ak sleduješ môj blog či chodíš na moje lekcie jogy, tak Ti zaiste neušlo, že som polku leta strávila na ďalekom Bali. S cieľom rozšíriť si vzdelanie ako lektorka jogy a získať medzinárodne uznávaný certifikát RYT200 – t. j. registrovaný joga učiteľ 200 hodín. A teda absolvovať ďalší yoga teacher training. Keď som postupne oznamovala, že budem viac ako mesiac off, že moje joga lekcie budú zastúpené inými lektormi, priznám sa, že mi veľmi dobre padli a polichotili reakcie mojich jogínov. Tipu – „nechóóóď! Tak to si dám na mesiac pauzu“, či „a čo sa Ty chceš ešte preboha naučiť?“. Nadväzujúc na tú poslednú reakciu musím skonštatovať, že všetko“!

 

 

Viem, že nič neviem…

 

Všetko to, čo ešte neviem, to, čím by som moje vyučovanie jogy mohla vylepšiť, vďaka čomu by som sa mohla sama stať viac jogínom. Oháňajúc sa známym Sokratovým výrokom „Viem, že nič neviem“. A s vedomím, že čím viac si vzdelaný, tým väčšie nároky na seba máš a tým je ten vnútorný kritik v Tebe hlasnejší. S prídavkom profesionálnej deformácie právnika, osobnej vlastnosti perfekcionistu a maximalistu. A v neposlednom rade učiteľskej pokory byť neustále aj žiakom, som sa rozhodla absolvovať mesačný yoga teacher training.

 

Tento blog bude postupne pozostávať zo 4 častí, ak má byť skutočným prínosom nie len pre ostatných joga lektorov, ale tiež pre praktizujúcich jogínov. 1. časť sa venuje téme:

 

Akreditácia svetovou Yoga Alliance, obsah zameraný na anatómiu a fyziológiu. Profily, skúsenosti a najvyššie vzdelanie lektorov či vyučovací jazyk angličtina. Ako aj súvislé trvanie kurzu a recenzie naň, predstavovali kritériá, ktoré rozhodli o tom, aký yoga teacher training absolvujem.

 

Yoga teacher training – výber, príprava a cena

 

Úprimne, po naozaj kvalitnom zahraničnom učiteľskomyoga teacher trainingu som túžila odjakživa. Už od momentu, kedy som sa stala certifikovanou joga lektorkou na základe absolvovania vzdelávania akreditovanom Ministerstvom školstva SR. Nestačilo mi. Vedomosti som si dopĺňala absolvovaním rôznych workshopov, seminárov, či už z oblasti jogy, anatómie či fyziológie ľudského tela. Ako aj športovej psychológie či aromaterapie. Avšak gro mojich zručností pochádzalo zo samoštúdia – po večeroch doma zo zahraničných publikácií v knižnej či online podobe. A v neposlednom rade z praxe. Nie len tej učiteľskej, ale zároveň tej vlastnej – a to nie len jogovej, ale celkovo športovej. Ale ten pocit, že mi chýba medzinárodne, celosvetovo uznávaný certifikát, nie len na pôde EÚ, tam stále bol.

 

A napriek takmer už tisícke odučených joga lekcií za 3 roky pôsobenia ako joga lektorka, úspešných joga workshopov, pobytov. Či rôznych verejných i súkromných eventov, som si svoj dlhoročný sen túžila splniť. Nie len tak hala-bala, online tréningom a pod. Ale absolvovaním intenzívneho mesačného výcviku, kedy budem mať možnosť ponoriť sa do štúdia jogy naplno bez akýchkoľvek rušiacich vplyvov. Stráviť čas v jogovej komunite, učiť sa od tých najlepších učiteľov, pod záštitou renomovanej školy akreditovanej svetovou joga autoritou Yoga Alliance s výbornými recenziami. Tie som začala študovať v januári tohto roka, pričom konkrétnu školu som si vybrala až v júni (!).

 

 

Yoga teacher training – výber

 

Prečo mi výber trval tak dlho? V prvom rade som mala veľmi prísne nastavené kritériá, ktoré som nebola ochotná podliezť. Ok, jedno z nich som musela významne – ani nie tak podliezť, ako skôr preskočiť – a tým bola cena 🙂 Ale k tej sa ešte dostaneme.

 

Aké boli teda moje kritériá na mnou vysnívaný yoga teacher training?

 

1. Akreditácia Yoga Alliance

 

Nakoľko ide o medzinárodne uznávanú neziskovú jogovú autoritu, ktorej sa ako jedinej doposiaľ podarilo nastoliť pravidlá a reguláciu vo výuke jogy. Zachovávajúcej určitý štandard a úroveň jogového vzdelávania. Poskytujúc svojím členom rozsiahle služby. A aj keď má určite svoje chyby, žiadna obdobná ani kvalitnejšia organizácia vo svete jogy nejestvuje.

 

 

2. Špecifikácia na Vinyasa jogu

 

Áno, mám rada flow, ako si si zaiste všimol, obyčajné joga asány bez toho lepidla sú pre mňa trochu nudné. Kedysi som tancovala, takže aj z jogy robím tak trochu tanec.

 

 

3. Prevaha hodín anatómie a fyziológie

 

V súlade s ktorou vyučujem jogu, aby bola pre Teba bezpečná, zdraviu prospešná a efektívna. Lebo ani spirituálne vyšperkovaná joga nezachráni vytečenú platničku v dôsledku nesprávneho praktizovania asán.

 

 

4. Trvanie cca. 30 dní , t. j. 200-hodinový kurz

 

Ako full time právnička som lepila zostávajúcu dovolenku, nadčasy a dlhšiu dobu som si z týchto praktických dôvodov nemohla dovoliť. Týmto ďakujem môjmu zamestnávateľovi za to, že ma takto uvoľnil, vážim si to.

 

 

5. Lokalizácia tréningu na mieste s históriou, kultúrou a tradíciou jogovej filozofie a učenia, s výnimkou Indie

 

Áno, tej som dala hneď stopku. Možno Ti to príde zvláštne, nakoľko ide o kolísku jogy. Ale po tom, ako som viackrát počula, že najlacnejší spôsob, ako sa relatívne bezpečne ubytovať v Indii a mať postarané na mesiac o program je absolvovať jeden z ich – celosvetovo najlacnejších – joga učiteľských výcvikov, som si povedala, že nie. Že môj yoga teacher training musí byť seriózny.

 

Zároveň ma odradili nízke hygienické štandardy, vysoká kriminalita najmä voči ženám. A z môjho osobného pohľadu akási duchovná pretvárka vzhľadom na viaceré skutočnosti. Jednak nelichotivé miesto Indie v popredným miestach znečisťovatelov oceánov a ovzdušia našej planéty. Ďalej ročnej mieri znásilnení. Či zastaralého kastovného systému. Rozhodovala som sa medzi krajinami juhovýchodnej Ázie, pričom som sa orientovala na blízkosť k pobrežiu, čo najďalej od vnútrozemia, nech ten oceán aspoň cítim vo vzduchu. A tak aj bolo, skutočne som ho len vnímala, že tam niekde je, aj keď sa yoga teacher training odohrával asi 10 km od pláže, nebol na ňu čas.

 

 

6. Celkový obsah kurzu

 

Dôležitá bola pre mňa nie len spomínaná anatómia a fyziológia, ale tiež rozsah hodín prislúchajúci asana lab. T. j. praktickej časti rozoberania asán do najmenších detailov, ich správne technické prevedenie – alignments. Efektívny a bezpečný spôsob poskytnutia dopomoci či nápravy – adjustments. Či úprava pre rôzne typy fyzických možností, zranení a iných obmedzení – modifications & variations. A to aj za pomoci pomôcok – joga props. Ďalej spôsob ohodnotenia – najmä praktická časť v podobe rozsahu stráveného reálnym učením a získavaním feedbacku. A v neposlednom rade rozsah výuky ako sprostredkovať ostatné formy jogy – pranayamu, meditáciu, joga nidru, mantry, mudry, očistné techniky a celkovo spirituálnu a filozofickú podstatu. Taktiež nemohla chýbať športová psychológia a joga business. A to som dostala ešte omnoho viac, o čom Ti napíšem v ďalších častiach blogu.

 

 

7. Recenzie a profily učiteľov

 

Prečítala som ich stovky na rôznych portáloch. A ako správny masochista som si vybrala tréning, kde prevažovali aj keď pozitívne recenzie, ale s dodatkom, že to bolo to náročné, nie je to žiadna dovolenka. Nakoľko som chcela absolvovať naozaj kvalitný tréning na vysokej profesionálnej úrovni s relevantnou mierou záťaže pre moje skúsenosti a očakávania. Za toto rozhodnutie som sa občas nenávidela. 🙂

 

 

8. Ubytovanie a strava

 

Nie som žiadny rozmaznanec, ale základné hygienické štandardy musia byť. A keď už mám byť na mesiac opäť v škole, na opačnej strane zemegule a sama, tak aj trochu luxusu – viď. fotky, sú reálne. Taktiež som si zvolila vlastnú a nie zdieľanú izbu (asi je Ti jasné, prečo som nebývala nikdy na intráku počas výšky, ale s kamoškami na byte).

 

Pretože som sa chcela vyhnúť ponorke s účastníkmi tréningu a tiež som neskutočný perfekcionista. Čo nie je vždy príjemné pre tých, ktorí ma nepoznajú a chcela som ich ušetriť. Zároveň v druhej polke tréningu za mnou dorazil môj muž. Doplatok za súkromnú izbu boli najlepšie investované peniaze, vďaka ktorému som si udržala zdravý rozum, nadhľad a odstup. Strava bola 2x za deň, čisto vegánska, skutočne vynikajúca.

 

 

9. Profily učiteľov

 

Mali zodpovedať špecifikáciou k mnou preferovanému obsahu, pričom presne tak to aj bolo. Fyzioterapeut/chiropraktik, asana master a mediatation guru. Mali byť zároveň dobrými učiteľmi, nie len odborníkmi či jogínmi, s dlhoročnými skúsenosťami. Našla som v nich viac – najmä ľudskosť, pokoru a ochotu priznať chybu, resp. vysloviť slovo neviem, čo si ja nesmierne vážim.

 

 

10. Termín konania

 

Preferovala som leto, kedy mám mnohých joga klientov na dovolenke. Parlament či vláda majú prázdniny od tvorby zákonov, ktoré posudzujem ako právnička. Pričom som chcela zachytiť aj nejaký ten sviatok – jeden sa mi podaril.

 

 

11. Vyučovací jazyk

 

K zahraničnému tréningu som bola naklonená od počiatku. Aj z dôvodu absolvovať vzdelávanie v anglickom jazyku a zlepšiť si tak svoje schopnosti aj pri výuke zahraničných klientov. Navyše je to jazyk, v ktorom jogu komplet študujem odjakživa.

 

 

12. Cena

 

Uff, pôvodne, keď som ešte nemala prehľad, som rátala s max. cenou takmer polovice toho, čo som za samotný yoga teacher training zaplatila. Postupne horeuvedených 11 kritérií podmienku ceny úplne zvalcovalo. Vždy to však budem hodnotiť ako dobrú investíciu, vyššia cena, o ktorej Ti píšem viac nižšie, zodpovedala vysokej kvalite.

 

 

Výber bol výsledkom niekoľko mesačného hľadania a porovnávania si toho, čo svetový trh ponúka, strávenia desiatok hodín na stránkach ako www.bookyogateachertraining.com či www.bookyogaretreats.com (ktorá disponuje lepšími filtrami na vyhľadávanie). Tieto moje kritériá najviac spĺňal yoga teacher training v ponuke školy Samasti yoga, sídliacej na Bali, v Canggu.

 

 

Yoga teacher training – príprava

 

Od letenky po očkovanie

 

Po výbere a úhrade ceny za yoga teacher training mi zostával niečo vyše mesiac do jeho začiatku. Najvyšší čas hľadať letenku. K čomu mi poslúžili najmä portály www.google.com/flights a www.skyscanner.net. Nakoľko som veľký systematik, zriadila som si tabuľku s presným postupom, čo treba vybaviť a zariadiť s časovým harmonogramom, aby som na nič nezabudla.  Keď už som mala letenku, ako ďalší krok som riešila víza na Indonézskej ambasáde v Bratislave, nakoľko som vedela, že môj pobyt presiahne 30 dní. Následne som si vybavila na okresnej polícii medzinárodný vodičský preukaz, s naivnou predstavou, že keď tu som 8 rokov nešoférovala, tak na chaotickom Bali, kde sa navyše jazdí v ľavom pruhu  budem (ha ha ha). Ďalej som sa v zrýchlenej schéme dala zaočkovať proti hepatitíde a brušnému týfusu.

 

 

Cez poistenie a zámenu meny

 

Nasledovali ďalšie administratívne, ale dôležité úkony. Zakúpila som si cestovné poistenie. Nahlásila som svoje banke, že môže očakávať platby kartou z Bali, aby mi ju nezablokovali. Zamenila som si eurá na doláre, na ktorých výmenu za indonézske rupie je na Bali lepší kurz a celkovo vyššia miera akceptácie.

 

 

Až po repelent a taxík z letiska

 

Naštudovala som si základné informácie o krajine, v ktorej som na mesiac mala pobudnúť. S tým súvisela aj zásoba liekov, pálenky ako prevencie voči Bali belly, opaľovacích krémov, či ochrany proti komárom. Vybavila som záskoky na moje joga lekcie, dokončila agendu v práci a vrhla som sa do štúdia odporúčanej literatúry. Vypisovala som maily organizátorom, aby som z hľadiska obsahového, ale aj technického bola pripravená. Dobookovala som si ubytovanie na prvý a posledný deň navyše, zariadila si šoféra, ktorý ma z letiska doručí až do vily a nepredá ma po ceste na orgány.

 

Navyše som oslovila dve bývalé absolventky tohto yoga teacher traingu. Jednu z Nemecka a druhú zo Slovenska, ktorých podnetné rady mi neskutočne pomohli – ďakujem! Zbalila som sa presne tak, ako sa na mesiac patrí. Pre vysokú vlhkosť som si pripravila desiatky joga outfitov, cez plece prehodila joga matku a mohla som sa vydať na cestu. Ak ste si mysleli, že absolvovať yoga teacher training predstavuje rozhodnutie zo dňa na deň, tak tento blog vás z tohto omylu veľmi rýchlo vyvedie.

 

 

Yoga teacher training – cena

 

Alebo skôr celkový náklad za absolvovanie vyššieho joga vzdelávania v zahraničí, aby si mal predstavu, koľko si naň treba našetriť, ak Ťa to týmto smerom láka. Resp. ako praktizujúci jogín vedel oceniť svojho vzdelaného joga lektora. Ktorý do kvality učenia vkladá nie len kus seba, ale aj nemalé finančné prostriedky, ak chce stále napredovať, aby Ti vedel ponúknuť viac.

 

Náklady na môj yoga teacher training

  • YTT200 – škola, 28 nocí ubytovania v samostatnej izbe, 2 jedlá denne – 3590 eur
  • ubytovanie v samostatnej izbe za 2 noci navyše bez stravy – 140 eur
  • obojsmerná letenka Viedeň-Bali s prestupom v Taipei – 831 eur
  • víza do Indonézia na 60 dní – 55 eur
  • cestovné poistenie vrátane nadštandardu (ako napr. športové úrazy, letecká preprava do nemocnice) – 103 eur
  • očkovanie proti hepatitíde a brušnému týfusu s vakcínami – 240 eur
  • medzinárodný vodičský preukaz – 6,5 eur
  • obojsmerný taxík letisko Denpasar-vila v Canggu – 40 eur
  • vreckové – 1000 eur (na 33 dní primárne minuté na obedy, ktoré neboli v cene, stravu vo voľné tri štvrtky a prvý a posledný deň. Taxíky, fitko, absolvované šnorchlovacie výlety cez dva voľné štvrtky. Organickú drogériu, lieky, práčovňu, suveníry, indonézsku sim kartu, masáže.)

 

Spolu niečo vyše 6000 eur.

 

Samozrejme, súčasťou tejto sumy nie je ušlý zisk pre absenciu príjmu z podnikania ako športový odborník, pričom v mojom prípade som aspoň čerpala dovolenku vo full-time práci právničky. Taktiež nemožno narátať náklady, ktoré s prípravou súviseli. Nie len finančné za kúpu potrebného tovaru (napr. nové joga oblečenie, cestovná joga podložka), ale aj časové, potrebné pre zariadenie všetkých horeuvedených úkonov. Zároveň súčasťou tejto sumy nie je ani registrácia v Yoga Alliance ako RYT200 – t. j. registrovaný joga lektor s úspešným absolvovaním 200-hodinového joga tréningu v joga škole akreditovanej Yoga Alliance. Ten predstavuje prvý rok 104 eur (115 dolárov) a potom každý ďalší rok 59 eur (65 dolárov).  Presne tak, žiaden lacný špás a preto, logicky, vstup na kvalitnú lekciu jogy nemôže stáť 5 eur.

 

Verím, že 1. časť blogu o mojom yoga tecaher training na Bali bola pre Teba prínosná, aj keď viac organizačno-technická, ako plná zážitkov. Na tie sa môžeš tešiť v 2. časti blogu, kde Ti prezradím viac z obsahu tréningu a priblížim Ti, ako vyzerali moje dni.