03. februára 2019
V poslednej dobe sa s nimi akoby roztrhlo vrece – čo mám na mysli? No predsa rôzne diagnózy gastroenterológov či rôznych samotestov z lekární, prečo štrajkuje naše trávenie. Od nedostatku tráviacich enzýmov, cez laktózovú či histamínovú intolerancia, nepriateľku lepku celiakiu. Až po tajuplnú skratku SIBO (prerastanie baktérií v tenkom čreve). Ďalej meteorizmus, syndróm dráždivého čreva, reflux a rôzne zápaly orgánov nášho metabolizmu. Zabudla som na niečo?
Poznáš niektorý z týchto prejavov trávenia? Hnačka či zápcha ako aj neustále nafúknuté brucho. Nepríjemná bolesť žalúdka sprevádzaná únavou, nechutenstvom a úbytkom na váhe. Či naopak neustálou chuťou do jedla a priberaním. Tie môžu mať naozaj rôznu príčinu. A aj keď sa lekár na základe testov či príznakov ustáli na konkrétnej diagnóze, výzva prichádza v podobe liečby. Tá si totiž vyžaduje pohľad z viacerých aspektov. Jednak výživy – nie len jej obsah a pôvod, ale aj spracovanie, rozloženia počas dňa, veľkosť porcií či tempo konzumácie). Ako aj životosprávy celkovo – pohyb, denný režim, návyky, zvládanie stresu, práca s mysľou či vzťahy – a tu zachádzame až do psychosomatiky…
Vychádzam totiž z vlastnej skúsenosti, nakoľko nafúknuté brucho bez problémov so stolicou či bolestí ma trápilo striedavo viac ako rok. Jediné, čo mi skutočne pmohlo je akceptácia laktózovej intolerancie a konzumácia stravy pravidelne bez hltania a v kľude. Ďalej tiež schopnosť uvedomiť si, čo mi spôsobuje stres, strach, obavy či úzkosť a vedomá práca s mysľou pri zvládaní týchto emócií. Prvú pomoc som však, ako lektorka jogy, našla kde inde – ako v jogových asánach. Práve tie mi – tak po stránke fyziologickej ako aj psychickej – pomohli príznaky tohto problému zmierniť. Rada by som sa s Tebou o joga tipy pre lepšie trávenie podelila, ak aj Teba občas potrápi trávenie.
Veľa. Tráviace orgány sú jedným z najčastejších miest, na ktorých sa „vybúri“ psychika človeka. Ale zostaňme len pri vedecky overených poznatkoch. Vysvetlením, prečo práve stres, nepokoj, obavy či hnev sú hlavnými nepriateľmi trávenia, je fungovanie tej časti našej nervovej sústavy, ktorú vôľou neovládame. Zoznámte sa s parasympatikom. Parasympatický nervový systém nesúci prívlastok “nervy pokoja”, slúži metabolizmu a regenerácii. Stará sa o pokoj, oddych a šetrenie sa. Jeho protihráč v podobe sympatického nervového systému spôsobuje zvýšenie výkonu organizmu a je aktívny pri dynamickom správaní a námahe. Pre trávenie platí rovnica – čím viac stresu, tým aktívnejší je sympatický nervový systém. To má za následok narušenie procesov nášho metabolizmu, ktorý ideálne pracuje, keď je telo v kľude.
Čiže pri neprirodzenej prevahe sympatika môžu nastať voči tráveniu dva extrémy. Jeho nadmerné zrýchlenie, ktorého výsledkom je, že nás preženie (hnačka). Alebo naopak spomalenie a narušenie procesov zodpovedných za chod nášho metabolizmu. Udeje sa to z dôvodu, že všetku energiu telo venuje tomu, čo nám spôsobilo stresa a na trávenie jej viac nezostáva. Naopak, pri aktivácii parasympatika má telo možnosť venovať energiu práve tráveniu. Určite si už počul rady typu: jedlo by sme nemali konzumovať pred televízorom, pri práci alebo za pochodu, ako aj v napätí a po ňom zase nevykonávať nič namáhavé a umožniť žalúdku a črevám pracovať. Tieto rady sú voči fungovaniu nášho autonómneho nervového systému absolútne logické a správne.
A keďže viaceré vedecké štúdiá už dávno potvrdili, že praktizovaním jogy dochádza k znižovaniu stresu a úzkosti, tak skús objaviť jej účinok na psychiku aj mimo joga podložky. V Tvojom každodennom živote (viac som o tom písala TU). Skús začať vedomým, hlbokým a spomalený dychom. Nájdi si niekoľkokrát za deň čas na zastavenie sa, poobzeranie, a užívaj si prítomný okamih prostou všímavosťou a len tak na chvíľu buď. Postupne objavuj účinok meditácie, ktorá Tvoju prácu s mysľou a teda aj samotnú psychiku môže veľmi obohatiť. Vyber si formu a spôsob meditácie, ktorý je vhodný pre Teba. Duchovná stránka jogy je veľmi pestrá a práve jej liberalizmus a tolerancia Ti umožňujú vybrať si to, čo sa Ti páči a hodí.
Je ich viacero, preto som vybrala pre Teba tie najzákladnejšie, ktoré zvládneš kdekoľvek, bez potreby nejakých pomôcok či športového odevu. Môžeš vyskúšať aj rôzne variácie z nich, a Tvoje trávenie Ti samo napovie, ktoré sú najúčinnejšie práve pre Teba. POZOR! Ak sa chystáš na svoju jogovú prax, tak nezabudni predtým cca. 2-3 hodiny nejesť nič zaťažujúce, ideálne vôbec. A rovnako pozor aj na pitný režim, ktorý by mal byť pravidelný počas dňa a nie nárazový. Lebo ani žblnkajúci žalúdok a tlak plného mechúra nie je počas cvičenia ničím príjemným.
UŽITOČNÝ TIP! Nezabúdaj pri všetkých týchto pozíciach na 1-2 minúty pobudnúť a popri tom dýchať do brušnej dutiny. Tým jednak dochádza k stimulácii činnosti žalúdka pri tvorbe tráviacich enzýmov a štiav. Ako aj aktivácii čriev pre podporu peristaltiky. Zároveň, tieto orgány získajú priestor, aby sa mohli plnohodnotne realizovať. V porovnaní so stavom “tlačenice” ktorú im spôsobuješ tým, že cez deň brucho neprirodzenej sťahuješ. Prenikaj do rotačných asán (napr. z príťahu kolena k hrudi či z kolísky) postupne, za sprievodu dychu. A dopraj si vďaka nim prirodzenú automasáž a kompresiu v dôsledku akéhosi “žmýkania” tela. Twist prekrví a rozhýbe presne to, čo je z rôznych príčin zablokované.
A v neposlednom rade, skús nájsť medzi pozíciami aj tú, ktorá by mohla byť prirodzenou polohou pre podporu vyprázdnenia. Nakoľko tá, ktorú v modernom svete používame, ňou, žiaľ, nie je. Veď napokon, existuje aj množstvo funny obrázkov a vtipov k vplyvu jogy na náš metabolizmus. Tých sa obávajú najmä začiatočníci, takže skús ich namiesto strachu z trapasu využiť vo svoj prospech 🙂
Zaujímajú Ťa aj ďalšie nástroje jogy podporujúce trávenie? Okrem fyzických pozícií – asán a práce s dychom – pranayamy, dávam Ti do pozornosti prístup SAUCHA. Viac sa o nej ako princípe ČISTOTY spolu s očistnými technikami kryias dočítaš v mojom blogu TU.