Blog

Fyzio JogaJoga a zraneniaTerapia jogou

Čo na joge (ne)robiť, ak… ?

25. apríla 2019

Často sa stretávam s touto otázkou, zakončenou rôznymi diagnózami – od zranení a operácií, cez zdravotné obmedzenia, až po konkrétne bolesti pohybového aparátu či disbalansu v ňom. Ja sama pred každou hodinou aktívne oslovujem skupinu a osobitne nových klientov, či nemajú nejaké zdravotné ťažkosti, o ktorých by som ako ich lektorka jogy mala vedieť a pomáham im k odpovedi príkladným vymenovaním tých najčastejších. Viem, že na Slovensku nie je lektor jogy zodpovedný za prípadné zranenie na jeho hodine tak, ako napr. v USA, kde majú joga lektori aj zákonnom povinné poistky pre tento prípad, ale napriek tomu si ja tú zodpovednosť vytváram sama. Samozrejme, nepreberám rolu fyzioterapeuta, chiropraktika či psychológa a doktora, nakoľko takýmto vzdelaním nedisponujem.

 

Vnímam to tak, že ako klienti-jogíni prichádzate na jogovú prax s dôverou k lektorovi, ktorý ju vedie a inštruuje vás do konkrétnych asán. Nakoľko ja sa zameriavam na praktizovanie jogy v súlade s pravidlami anatómie a fyziológie, zdravotný a bezpečnostný aspekt je pre mňa na prvom mieste. Tejto téme som sa venovala už v predchádzajúcom blogu 10 pravidiel bezpečného cvičenia jogy. Jogínom s rôznymi obmedzeniami preto ponúkam pomôcky, variácie, obmeny, ale aj úplnú náhradu konkrétnych pozícií, ideálne je, ak sa nezašijú niekde vzadu v miestnosti, ale naopak, dajú sa blízko pri mňa, nech ich môžem kontrolovať a prípadne slovne usmerniť a dotykom napraviť. Mne samej nerobia dobre záklony krčnej chrbtice, nakoľko ju namáham pri práci za počítačom niekoľko hodín denne, ale neraz som sa stretla s tým, že mi lektorka na joge tú hlavu vyslovene nasilu do záklonu štelovala. A to som vo výhode, lebo som certifikovaný lektor jogy, ale čo bežní klienti bez tejto vedomosti? Aj to je dôvod, prečo som sa rozhodla napísať tento blog – aby slúžil ako jednoduchá a rýchla pomôcka pre každého, kto chce cvičiť jogu zdravo, bezpečne a efektívne, aby bola pre neho terapiou a nie žiadnou hrozbou v podobe úrazu či zhoršenia už existujúcich problémov. Aby bola joga našou rehabilitáciou a nie aby sme po nej na tú rehabilitáciu museli chodiť.

 

Nezabúdaj na to, že kým pre niekoho môže byť daná pozícia nápomocná a príjemná, tak naopak Tebe môže škodiť. Akákoľvek necitlivosť, mravčenie, vystreľujúca bolesť či bariéra v pohybe je výkričník, ktorý stojí nad všetkými horeuvedenými pravidlami. Nechoď v joge cez bolesť, ak sa ozve, urob krok späť.

 

*

 

Verím, že si v tabuľke našiel práve tú svoju diagnózu. Ak nie, kľudne mi napíš a ja ju rada doplním. Nezabúdaj na to, že skolióza či neflexibilita nie sú zdravotnými obmedzeniami. Naopak. Sú len dôsledkom nesprávnych pohybových návykov a stereotypov, či absencie spinálnych/naťahovacích pohybov resp. nadmerného posilňovania a tým pádom skracovania svalov. K nim je práve joga ako druh pohybovej aktivity priam šitá na mieru.

 

Samozrejme, v joge je pozícií a ich variácií nekonečno. Skús nájsť logiku v pravidlách, ktoré pasujú k Tvojim obmedzeniam a naučíš sa tak svojpomocne si uspôsobiť každú jednu novú pozíciu. Ja sa jednotlivým diagnózam vo vzťahu k joge budem postupne venovať v osobitných blogoch. Veľkým zdrojom inšpirácie sú pre mňa tak skúsenosti z výučby, reakcie jogínov so zdravotnými obmedzeniami na jednotlivé pozície a techniky v joge, ale najmä pravidelné a nikdy nekončiace sa štúdium anatómie, či výborná odborná literatúra jogy ako napr. knihy Joga ako medicína od Timothy McCall, Joga – fakty a mýty od William J. Broad, či Joga anatómia od Leslie Kaminoff a Amy Matthews. Ak Ťa v joge zaujíma aj jej anatomická, fyziologická a celkovo zdravotná stránka, rozhodne Ti ich odporúčam.

 

TIP NA ZÁVER: Nezabúdaj na to, že kým pre niekoho môže byť daná pozícia nápomocná a príjemná, tak naopak Tebe môže škodiť. Akákoľvek necitlivosť, mravčenie, vystreľujúca bolesť či bariéra v pohybe je výkričník, ktorý stojí nad všetkými horeuvedenými pravidlami. Nechoď v joge cez bolesť, ak sa ozve, urob krok späť. Nauč sa preto počúvať svoje telo a nehľadať odpoveď v zrkadle, na instagrame či na vedľajšej podložke, ale len na tej svojej 🙂

 

*Čo sa týka ženskej periódy, doposiať nejestvuje vedecky potvrdená všeobecná kontraindikácia s obrátenými pozíciami, ide skôr o individuálnosť, ktorá môže súvisieť napr. s diagnózami ako endometrióza, cystické vaječníky, bolestivá menštruácia, vrátane bolestí krížovo-driekovej oblasti chrbtice. My joga lektori skôr na to univerzálne upozorňujeme, aj keď ja osobne už nabádam skôr k skúmaniu svojho tela, nakoľko z mojich anatomických a medicínskych poznatkov, ako i skúseností mojich klientiek, sviečka či stoj na hlave s oporou rúk prevedený počas menštruácie nespôsobuje žiadne problémy. Preventívne v obrátených pozíciách netreba vtedy zotrávavať viac ako minútu-dve.