Blog

Fyzio JogaJoga a zraneniaZdravý chrbát

Ako prebieha súkromná lekcia jogy vo Fyzio klinik?

18. júna 2022

Súkromná lekcia jogy umožňuje osobitý prístup a úpravu jogy na mieru v súlade s potrebami klienta. Zohľadňujú časové možnosti klienta a lektor jogy mu venuje 100 % pozornosť. Súkromná lekcia jogy umožňuje rozvíjať nie len prax asán a pranayamy, ale tiež meditáciu, či zvyšné stavebné kamene jogy – joga sutry. A tým prijať jogu ako celoživotné učenie a filozofiu. Pre koho je vhodná súkromná lekcia jogy? Ak s jogou začínaš a máš nejaké zdravotné obmedzenia. Alebo ak si už jogu aj cvičil, ale nemáš dobrú skúsenosť so skupinovými lekciami. Rovnako ak si zaneprázdnený v typických časoch, kedy prebiehajú verejné lekcie jogy. Tiež ak si rád dopraješ extra starostlivosť, vyhľadávaš súkromie a individuálny prístup. Alebo sa chceš posunúť v joge na vyšší level. V týchto prípadoch je súkromná lekcia jogy pre Teba ako stvorená.

 

Súkromná lekcia jogy vo Fyzio klinik

 

súkromná lekcia jogyJa učím individuálnu jogu vo Fyzio klinik, so zameraním na fyzio jogu, ktorá dbá na trvalo udržateľné zdravie našich klientov. Súkromná lekcia jogy vo Fyzio klinik je preto vedená v súlade s fyziológiou ľudského tela, využívajúc len vedou potvrdené nástroje práce s mysľou. Jogu praktizujeme vždy s ohľadom na zdravotný stav klienta a podľa neho nastaveného cieľa. Ten si vytýčime harmonickým tréningom nie len tela, ale i mysle, naoľko joga trénuje obe.

Fyzio joga je vedená v súlade s fyziológiou ľudského tela, využívajúc len vedou potvrdené nástroje práce s mysľou.

Súkromná lekcia jogy v trvaní 55 alebo 75 minút sa dá zarezervovať prostredníctvom Fyzio klinik aplikácie, kde sú dostupné voľné termíny. Mimo týchto si môže klient dohodnúť optimálny čas na svoju jogovú prax aj prostredníctvom recepcie.

 

Diagnostika ešte pred lekciou

 

Každá súkromná lekcia jogy začína ešte pred jej samotným konaním, mimo joga shaly, dokonca často ešte bez prítomnosti klienta. Ja ako lektorka jogy si najskôr osvojím poznatky o zdravotnom stave klienta, ktorý má u nás vo Fyzio klinik už väčšinou založenú zdravotnú kartu. Alebo sa mu odporúča najskôr absolvovať fyzioterapeutické vyšetrenie u našich terapeutov, a to najmä ak disponuje nejakými zdravotnými kontraindikáciami. Tieto zistenia konzultujem s relevantnými kolegami, aby som mohla nastaviť klientovi čo najvhodnejšiu prax, berúc do úvahy jeho zdravotné možnosti tak fyzického ako i psychického charakteru. Tieto si ešte s klientom hneď v úvode lekcie aktualizujem a potom sa už začína nerušené stretnutie so sebou samým. Spojenie tela a mysle prostredníctvom dychu – čo predstavuje v preklade samotný pojem joga.

 

 

A môže sa začať súkromná lekcia jogy

súkromná lekcia jogy

 

Za dverami joga shaly necháva klient celý svoj deň ako i jeho plány do budúcna, aby sa mohol sprítomniť, spomaliť, bez potreby sa kdekoľvek náhliť. Miestom jeho vedomého prežívania sa na hodinu stáva bezpečie joga podložky, na ktorú si najskôr sadá jeho fyzické telo. Až po chvíľke prostredníctvom dychu sa v momente tu a teraz ustaľuje aj myseľ. Aj keby sa mohlo javiť z názvu „fyzio joga“, že ide o výslovne fyzické cvičenie, opak je pravdou. Súkromná lekcia jogy vo Fyzio klinik dáva priestor na objavovanie všetkých ôsmych stavebných prvkov jogovej filozofie, po ich konfrontácii vedou, najmä modernou medicínou. Nechýba preto ani občasné prelievanie si nosa krhličkou neti pot či osvojovanie si iných, nezávadných jogínskych očistných techník.

 

Úvod lekcie

 

otvára minúta ticha, v ktorej sa klient stáva jogínom už len tým, že možno po prvýkrát za celý deň vníma svoj dych. Napriek tomu, že v nás nonstop hrá, my ho málokedy v tom hlučnom svete počujeme. Rozvíjajúc jeho kvality čo do dĺžky, pomalosti a hĺbky, sa mení na pranayamu, podľa ktorej je dych nositeľom životnej energie. V joge zastáva dôležitú rolu, ktorou je udržiavanie kontaktu medzi telom a mysľou, a tým prekonávanie teórie dualizmu. U nás na fyzio joge ho podporujeme účinkami aromaterapie prostredníctvom 100 % esenciálnych olejov. Existuje množstvo dýchacích cvičení, ktoré sa postupne učíme aj za pomoci našich rúk. Tie, ak práve nepomáhajú pri dychu, často tvoria tzv. mudru, obrazec z dlaní poporujúci koncentráciu a zvýrazňujúci zámer jogovej praxe.

Následne si určíme zámer pre tréning tak tela ako aj mysle, ktorý sa odvíja od individuálnych potrieb klienta. Niektoré dni reaguje jogová prax z hľadiska fyzického na bolesť konkrétnej časti tela, napr. rehabilitáciou chrbtice. Inokedy rozvíjame primárne mobilitu kĺbov cez štýl vinyasa flow joga. Následne posilňujeme svalové partie cez štýl hatha či ashtanga joga. Občas nastavíme yangovému telu zrkadlo v podobe jemnej yin jogy, zameranej na fascie, šľachy a väzy. Z hľadiska mysle kultivujeme jogínske cnosti cez rozvíjanie etických a duchovných princípov jogovej filozofie – tzv. yamas a niyamas.

 

V prvej časti

súkromná lekcia jogy

 

sa prostredníctvom fyzických pozícií, asán, realizuje zahriatie, strečing a kompenzácia každodenných pohybových stereotypov. Od sedavého spôsobu života, cez držanie mobilu či počítačovej myšky, až po šoférovanie, jednostranný šport, manuálnu prácu či vyrovnávanie praváctva a ľaváctva.

 

Jadro lekcie

súkromná lekcia jogy

 

tvorí posilňovacia, dynamickejšia časť, v ktorej sa neraz zapotíme a na druhý deň nám ju pripomína svalovica na miestach, o ktorých sme ani netušili, že ich máme. V rámci nej používame cvičebné pomôcky – ako napr. fit lopty, činky, expandery, opasky či pilates kruhy. Celkovo do jogy pri jej učení zapájam aj prvky iných pohybových disciplín, okrem spomínaného pilatesu tiež balet, tai-chi, kung-fu, animal flow či tanec. Vďaka tomu sa pohybovo rozvíjame všestranne a nemonotónne. Aj vďaka ladnosti a kreativite pohybu zažívame flow – nechávame sa pohltiť činnosťou, ktorej sa práve venujeme, bez potreby multitaskovať.

 

Ak sa chceme učiť zostavu pozdravov slnku, rozvíjame v nej samostatnosť, aby sa táto chytľavá jogová sekvencia stala naším rituálom kdekoľvek sme. Pridávame aj pozdrav mesiacu a sekvencie rozvíjame a modifikujeme. Niekto túži zdokonaliť sa v náročných pozíciách akými je vrana, mostík, stoj na hlave či rukách. Svoju úlohu ako učiteľ jogy vnímam aj v potrebe potvrdenia, že týmto náročným pozíciám nestojí v ceste žiadna zdravotná kontraindikácia. Následne im venujeme nácvik krok za krokom tak, aby sme si neublížili a pozície vykonávali správne a trvale udržateľne. Ak klient nevykonáva pozíciu správne, slovnou inštrukciou ako aj dotykom ho nasmerujem napravím, niekedy mu externou dopomocou pozíciu jemne vyladím alebo aj prehĺbim. Prehbovať môžeme aj svoj záujem o jogu cez vnímanie názvov pozícií a jogových techník v sanskrite. Súkromná lekcia jogy je napokon takým mini jogovým workshopom.

 

V poslednej časti

 

vybalansujeme protikladnými asánami, aby sme z jogy odchádzali v harmónii. Tú podporia aj meditačné techniky – či už s použitím tradičných korálkov mala japa, alebo pozorovaním plameňa sviečky. Alebo aj za sprievodu konkrétnej jogovej mantry – skupiny hlások podporujúcich koncentráciu a zámer. Ľaháme si na bloky, ktoré, paradoxne, v nás tie prekážky, bloky na úrovni pohybového aparátu, pomáhajú odstraňovať. Prikrývame sa dekou, na oči prijímame bylinný vankúšik, atmosféru dotvára vôňa vonnej tyčinky. Za sprievodu zvukoterapie tibetskej misky či frekvencie ladičiek si dovolíme na chvíľu akoby zomrieť. O tom je pozícia mŕtvola, o úplnom odovzdaní sa tichu, tme a pomalosti. Lebo ako joga hovorí, „nie je sa kam náhliť“…

 

súkromná lekcia jogy

Na záver

 

máme príležitosť vychutnať si prosté bytie, započúvať sa okrem dychu aj do tlkotu srdca, ktorý sa utíši. Tým sa tlmia aj prejavy stresu, úzkosti či napätia. V mŕtvole „pochovávame“ všetko to, s čím už nechceme ísť ďalej, dovolíme si pokojné a mierové rozlúčenie sa s čímkoľvek treba.

V záverečnej shavasane – pozícii mŕtvoly zisťujeme, že nie je kam sa náhliť.

Zobúdzame sa zľahka, nežne, aby sme účinok jogy nenarušili. Naopak, aby sme si kúsok z nej vzali aj do zvyšku svojho dňa. A práve o tom má byť súkromná lekcia jogy, o nastavení jogovej praxe tak, že vyhovuje naším potrebám a je možné ju aplikovať aj do nášho každodenného života. Lebo tá joga ani zďaleka nekončí na hraniciach joga podložky, naopak, tam v skutočnosti ešte len začína. Na záver je prietor na otázky, diskusiu, občas si dávame jogové domáce úlohy, aby sme toho jogína rozvíjali aj v bežnom živote. 

Joga nekončí na hraniciach joga podložky, tam sa v skutočnosti ešte len začína.

Namasté – to je pozdrav, ktorým si my jogíni venuje vzájomnú úctu a rešpekt, doslovne hovoriac „svetlo vo mne sa klania svetlu v Tebe“.

Namasté = svetlo vo mne sa klania svetlu v Tebe.

Naladila som Ťa vyskúšať súkromnú lekciu jogy? Ak áno, tú svoju si môžeš zarezervovať cez appku Fyzio klinik, rececpiu alebo mi pokojne napíš. Vidíme sa na podložke 🙂