09. decembra 2018
Na pracovisku všetci hráme tak trochu firemnú formu, lebo sa to patrí, nemám pravdu? Mnoho žien nosí vysoké opätky a nepohodlné úzke sukne, len preto že je to slušné a vyžaduje to firemný dress code. Muži sa zase v lete potia a v zime mrznú v napnutých košeliach, čo okrem nepohodlia absolútne znemožňuje akýkoľvek pohyb navyše od sedenia a pár krokov smer kuchynka, wc a parkovisko. Mňa to už, úprimne, prestalo pred cca. 2 rokmi baviť a do práce sa obliekam tak, aby som nebola brzdená v rôznych typoch sedu, v svižnej chôdzi s predĺženým krokom ako aj v zacvičení si office jogy vo svojej kancelárii. A áno, dá sa obliecť pekne a elegantne aj pri výbere vzdušných materiálov a pružnejšieho oblečenia- Pričom nikto nevraví, že tie vysoké topánky a košeľu pre prípad, ktorý si to žiada, nemožno mať v práci poruke. Ak však väčšinu dňa presedíš, tak ten elegantný o číslo menší kostým, v ktorom sa ledva nadýchneš či sako, ktorého gombík už poobede nezapneš, je naozaj zbytočnou prekážkou k udržaniu si zdravého pohybového aparátu v sedavom zamestnaní.
Skúsme sa zamyslieť, aký osobný faktor nás v práci najviac znervózňuje, narúša našu koncentráciu a tým pádom aj znižuje pracovný výkon a celkovú spokojnosť? Väčšinou ide o fyzické pocity, akými je bolesť chrbtice či kĺbov a z toho prameniaca buď neposednosť, roztržitosť alebo naopak celková únava, apatia. Okamžite reagujúcu psychiku, emócie, či už vo forme poklesu nálady alebo stresovým vypätím zväčša narýchlo ukľudníme. Ako? Mo predsa tým, že z čarovného šuflíka vytiahneme niečo sladké, ideme si zapáliť, spravíme si v poradí tretiu kávu, zanadávame si na šéfa či zhúkame preventívne kolegu a potom pokračujeme v práci ďalej… Ak sa pozrieme na zdroj týchto nálad, t. j. fyzické nepohodlie v podobe signálov nášho tela, že niečo s ním nie je v poriadku, tak je načase začať s prevenciou a rozhýbať sa už (aj) na pracovisku. Či to príde našim kolegom normálne alebo nie, či je kultúra na pracovisku na to pripravená, alebo nie. Lebo z dlhodobého hľadiska sa tomu nevyhneme, ak nechceme, aby novodobými chorobami z povolania vykonávanom v polohe sedu boli hernie disku, obezita či vyhorenie.
O tom, ako na zdravý chrbát v práci som už písala tak s dôrazom na krčnú chrbticu ako aj na hrudnú a driekovo-krížovú. Okrem laického opisu tohto problému z pohľadu osoby so sedavým zamestnaním a joga lektorky v jednom, v oboch blogoch nájdeš aj jednoduché cviky vhodné tak na prevenciu vzniku bolestí ako aj reakciu na ne.
Okrem chrbtice nás na pracovisku zvyknú trápiť aj stuhnutú kĺby. Nečudo však, že po minimálne 8 hodinovej šichte na stoličke sa cítime ako drevený a dynamickejší pohyb nám robí problém. Je načase Tvoje kĺby roztancovať!
Zápästia, lakte a ramená
a) Zapri sa plnou dlaňou o stenu s prstami smerujúcimi vzad, neprepínaj lakeť, ramená potiahni od uší. Pomocou druhej ruky si uchop bradu s cieľom pohľad nasmerovať ponad jej rameno, precíť natiahnutie od prstov na rukách až po šiju. Pri čítaní dokumentov môžeš striedavo v rukách stláčať pružnú gumenú loptičku.
b) Jednou dlaňou podob opačnú ruku okolo predlaktia až zápästia a ťahom približuj k hrudníku. Pohľad nasmeruje ponad rameno, pričom skús variovať úklon ako aj zapretie dlaňou a príťah cez krčenie lakťa.
c) Prepleť jednu ruku popod druhú akoby s cieľom ich do seba zamotať. Zasuň bradu jemne smerom k hrudnej jamke a ruky začni vyťahovať ponad hlavu. Pokračovať môžeš hrudným záklonom – otvorením sa a predklonom – zabalením sa. Nezabudni prestriedať ruky v prepletení.
Bedrá, kolená a členky
d) Pri napriamenom sede vylož členok jednej nohy na predkolenie druhej. Pomocou ruky z vnútra vyloženého kolena jemne zatlač smerom nadol, čím otvoríš bedro.
e) V stoji pokrč kolená a zapleť jednu nohu do druhej. Následne vystri chrbát ukladaním sa o pomyselnú stenu a klesaj do podrepu. Ruky poza chrbát prepletené objímu raz jeden bok a potom druhý. Nohy následne vystriedaj a všímaj si reakciu svojich kolien a členkov.
f) V stoji koleno jednej nohy pokrč do pravého uhla pred panvu, druhé stojné zostáva bez prepnutia. Zapri opačnú ruku a vytoč sa s podporou voľnej ruky vzad. Kolenom môžeme v bedre opísať kruhy von aj dnu, nohu prednožovať a krčiť a pri tom striedavo chodidlo flexovať a prepínať.
TIP na záver: Nezabudni každý cvik zopakovať rovnomerne na obe strany tela a v samotnom cviku zotrvať aspoň na 5-8 hlbokých nádychov a výdychov. Buď všímavý a možno práve v momente, kedy si a svojom mobile začneš prezerať novinky na sociálnych sieťach si skús uvedomiť, že tých pár minút sa dá využiť aj lepšie. Môžeš si zacvičiť jednoduché cviky a zvíťaziť konečne nad výhovorkou, že na to v práci nemáš čas. 🙂